Muzealne lato w Parku. Na początek Kielce na fotografiach z archiwum Przypkowskich

Muzeum Historii Kielc rozpoczyna cykl letnich spotkań w kieleckim Parku im. Stanisława Staszica. Na świeżym powietrzu, nieopodal muszli koncertowej pracownicy muzeum poprowadzą bogato ilustrowane prelekcje i rozmowy z mieszkańcami Kielc. Pierwsze spotkanie z historią w piątek, 8 lipca o godz. 18:00.

Tematem rozpoczynającym cykl prelekcji będą „Sentymentalne Kielce. Miasto w połowie XX w. na fotografiach z Muzeum Przypkowskich z Jędrzejowa". Prezentację zbioru fotografii przy muszli koncertowej przedstawi Leszek Dziedzic. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie przechowuje w swoich zbiorach kolekcję unikalnych negatywów z lat ok. 1890-1955, obejmującą 17 600 negatywów autorstwa Feliksa i Tadeusza Przypkowskich. W ramach Programu Kultura Cyfrowa zostały one zdigitalizowane i udostępnione na stronie muzeum.

Wśród zdjęć znajduje się około 200 ujęć wykonanych w Kielcach dokumentujących budynki miejsca, których wiele już nie istnieje lub zupełnie nie przypomina dzisiejszych Kielc. Są to m.in. interesujące ujęcia obiektów Wzgórza Zamkowego i kieleckiej starówki. 

Poniżej jedno ze zdjęć prezentowanych w archiwum negatywów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Kielce, wzgórze Karczówka. Kościół św. Boromeusz i klasztor Pallotynów. Data zdjęcia: 1930/1956, autor zdjęcia: Tadeusz Przypkowski.

MPJ_N_006366.jpg

Powrót na początek strony