Na budowie hali przy „Żeromskim” praca wre

Obok najstarszej kieleckiej szkoły powstaje wielofunkcyjna i nowoczesna hala sportowa. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oprócz sali sportowej będą mieli do dyspozycji kompleksowo wyposażoną salę fitness, sanitariaty oraz dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne. Powstanie również łącznik między halą sportową i budynkiem szkoły.

Na tę inwestycję „Żeromszczacy” czekali wiele lat. Za ponad 13 mln zł powstaje nowoczesny obiekt, który umożliwi realizację zajęć sportowych na najwyższym poziomie. Większość pieniędzy pochodzi z budżetu miasta, niemal 3 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Budowa ma się zakończyć w sierpniu 2023 roku.

- Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest prowadzenie zajęć WF w odpowiednich warunkach. Cieszymy się, że już wkrótce będzie to możliwe. Jestem przekonany, że nowa hala sportowa wpłynie zarówno na wyniki, jak i na jeszcze większą popularyzację kultury fizycznej wśród młodzieży – przekonuje Prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Hala pnie się w górę

Prace na budowie hali rozpoczęły się w styczniu tego roku. Prawie gotowy jest już parter budynku, który powstaje w miejscu dawnego betonowego boiska. Wykonawca robót, firma EM-BUD z Morawicy, obecnie przygotowuje się do zbrojenia i betonowania stropu nad pierwszą kondygnacją hali.

- Od 15 lat jestem dyrektorem tej szkoły i podobnie jak moi poprzednicy, zabiegałem o budowę nowej hali sportowej. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja wreszcie dojdzie do skutku – przekonywał w chwili rozpoczęcia budowy dyrektor I LO, Waldemar Pukalski.

Otwarcia nowej hali sportowej nie mogą się doczekać również nauczyciele wychowania fizycznego, którzy mają swoje indywidualne plany związane z popularyzacją sportu wśród młodzieży. Jak mówi jeden z nich - Marzy mi się obiekt dobrze i bezpiecznie wyposażony, w którym będzie można prowadzić zajęcia WF na najwyższym poziomie, organizować  wydarzenia sportowe i nie tylko, przy udziale kibiców i całej społeczności szkolnej.

Nowoczesność i bezpieczeństwo

Na parterze budynku  zlokalizowana zostanie wielofunkcyjna sala sportowa, oprócz niej będzie tam pokój nauczycieli WF, sala fitness, siłownia, szatnie, toalety, magazyny oraz pomieszczenie socjalne. Na piętrze powstanie pięć sal dydaktycznych, zaplecza, toalety oraz strefa spotkań i cichej nauki. Komunikację zapewnią dwie klatki schodowe oraz winda zlokalizowana w holu głównym.

Prace budowlane zakładają również zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Nowa hala sportowa jest niezbędna szkole. Dotychczas część uczniów musiała odbywać zajęcia wychowania fizycznego w hali sportowej przy stadionie, bo w liceum nie było wystarczająco dużo miejsca. Młodzież, aby skorzystać z hali musiała przechodzić przez ruchliwą ulicę Ściegiennego.

Dyrekcja szkoły zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt tej inwestycji. Dodatkowe sale lekcyjne umożliwią rozpoczynanie zajęć o godzinie 8.00, a nie jak dotychczas o 7.30, oraz wcześniejsze ich kończenie. Dzięki temu poprawi się komfort pracy oraz zwiększy się możliwość organizowania zajęć pozalekcyjnych.  

Sportowe sukcesy

Pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki, pozwolą uczniom na udział w profesjonalnych zajęciach lekcyjnych oraz pozalekcyjnych w ramach działających w szkole sekcji sportowych.  

Największą popularnością wśród młodzieży cieszą się gry zespołowe. Uczniowie mają na swoim koncie wiele osiągnięć. W minionym roku szkolnym, drużyna chłopców wywalczyła Mistrzostwo Kielc w Halowej Piłce Nożnej, Paulina Wyrozumska zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Kielc w badmintonie, a licealna drużyna I miejsce w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w wyciskaniu sztangi leżąc.

Do listy sportowych osiągnięć należy dopisać udane występy w zawodach lekkoatletycznych, tenisie stołowym, bilardzie, pływaniu, kulturystyce czy w szachach.

Budowa Hali przy I LO im. S. Żeromskiego

Koszt wykonania robót budowalnych: 13 362 529,24 zł

Wkład Miasta Kielce: 10 481 329,24 zł

Dofinansowanie MSiT: 2 881 200 zł

Powrót na początek strony