Na osiedlu Świętokrzyskim powstanie Park Kieszonkowy

Prawie 3 tysiące roślin zostanie posadzonych obok wybiegu dla psów w rejonie ulic Ignacego Daszyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nowa zielona enklawa to kolejny projekt realizowany w ramach ubiegłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego „Zielone płuca Kielc – Park Kieszonkowy”.

Na to zadanie głos oddało ponad 2 tysiące kielczan.

W pobliżu wybiegu dla psów, który również został zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego, zaprojektowano mini park o prostych kształtach nawiązujących do układu komunikacyjnego otoczenia. Obecnie rozpoczęły się już prace ziemne, wymieniany jest grunt i przygotowywane są miejsca pod małą architekturę. Prawdopodobnie w październiku rozpoczną się pierwsze nasadzenia roślin.

Nowe zagospodarowanie terenu przewiduje budowę alejki dla pieszych z betonowych płyt ażurowych, którą uzupełni mała architektura – ławki z oparciem, kosze i tablica edukacyjna z informacjami o nasadzeniach.

W centralnej części terenu powstaną rabaty bylinowe otaczające projektowany ciąg pieszy. Dominantą kolorystyczną kompozycji roślinnej jest róża rabatowa w kolorze głębokiego ciemnego różu dopełniona fioletem lawendy, uzupełniona trawami w słomkowych odcieniach o zróżnicowanych fakturach. Pomiędzy bylinami i krzewami pojawią się pojedyncze nasadzenia drzew w formie naturalnej, wieloprzewodnikowej świdośliwy Lamarcka o ażurowej koronie i ozdobnych kwiatach.

Od strony zachodniej posadzone zostaną w rzędzie jarzęby szwedzkie i dekoracyjne krzewy, które będą pełnić funkcję oddzielającą od wybiegu dla psów. Podobną aranżację roślinną z jarzębu i ognika szkarłatnego zaplanowano od strony wschodniej.

Łącznie w nowym parku kieszonkowym posadzonych zostanie 2890 sztuk roślin, w tym 19 drzew.

Wykaz gatunkowy roślin:

  • drzewa - świdośliwa Lamarcka, jarząb szwedzki Brouwers;
  • krzewy/trawy ozdobne/byliny: krzewuszka wczesna Bouquet Rose, ognik szkarłatny Orange Glow, róża rabatowa LEONARDO DA VINCI, miskant chiński Morning Light, rozplenica japońska Hameln, lawenda wąskolistna Hidcote, tawuła brzozolistna Tor, perowskia łobodolistna Blue Spire, budleja White Ball, jeżówka purpurowa White Swan, jeżówka purpurowa, ostnica cieniutka Ponytails, szałwia omszona Mainacht, rozchodnik ogrodowy Herbstfreude, liliowiec The Brightest.

Wizualizacja_02.jpg Wizualizacja_02.jpg

Powrót na początek strony