Na Światowy Dzień Ziemi SaDziMy drzewa

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 39 wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Kielce i Nadleśnictwem Kielce posadzi 100 sadzonek drzew w lesie komunalnym przy Alei na Stadion. Akcja odbędzie się w poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 11.

W ramach akcji zaplanowano posadzenie młodych sosen, świerków, buków czy klonów. Sadzonki Wydział otrzymał w ramach programu Polska Stolica Recyklingu - „Posadź elektryczny las w twoim mieście”, którego organizatorem była Fundacja „Odzyskaj Środowisko”.

Będzie to mały wkład w odnowienie powierzchni leśnych, poprawę klimatu i przyrody na ternie Miasta Kielce. Lasy i drzewa oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Drzewa izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Sadzenie drzew nieprzypadkowo odbędzie się 22 kwietnia. Tego dnia swoje święto obchodzi nasza planeta. Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie, które ma promować ochronę środowiska, poszerzać świadomość ekologiczną i inspirować do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu podpisano wiele aktów prawnych, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków.

Planetę mamy tylko jedną i warto troszczyć się o nią codziennie. Jak? Na przykład gdy jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu i wybierajmy komunikację miejską, spacer lub rower. Starajmy się naprawiać sprzęty zamiast je wyrzucać. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów. Na zakupy wybierajmy się z własną torbą wielokrotnego użytku. Popularne reklamówki rozkładają się ponad 400 lat.

Przypominamy też, że w Instytucie Dizajnu można zobaczyć interaktywną wystawę „EkoEksperymentarium”, która w praktyczny sposób podpowiada jak zużywać mniej prądu, mniej wody czy jak zmniejszyć ślad węglowy.

Powrót na początek strony