Naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita kończy pracę w IPN

Dr Robert Piwko, został nowym naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Zastąpił na tym stanowisku dr Dorotę Koczwańską-Kalitę, która kierowała kielecką delegaturą od 2015 roku. W środę, 28 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" odbyła się nominacja nowego naczelnika. Dzień wcześniej ustąpująca ze stanowiska naczelnik wraz ze swoim następcą spotkali się z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą.

Podczas wizyty w magistracie prezydent Kielc podziękował dr Dorocie Koczwańskiej-Kalicie za długoletnią współpracę z Urzędem Miasta Kielce, a nowemu naczelnikowi Delegatury IPN w Kielcach życzył powodzenia na stanowisku.

- Dziękuję Pani naczelnik ze znakomite działania, których celem było kształtowanie świadomości historycznej w naszym społeczeństwie. Nasza współpraca z Delegaturą IPN w Kielcach w zakresie organizacji uroczystości zawsze przebiegała wzorowo. Jestem przekonany, że będzie tak nadal pod nowym kierownictwem i wspólnie będziemy pracować na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, tożsamości narodowej, budowania wspólnoty państwowej i regionalnej – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Na mocy porozumienia zawartego w 2021 roku przez najważniejsze instytucje w woj. świętokrzyskim i gminie Kielce, Urząd Miasta wspólnie z IPN organizuje m.in. obchody rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, Dnia Sybiraka, a także obchody rocznicy zbrodni katyńskiej wraz z marszem katyńskim.

Nowego naczelnika Delegatury IPN w Kielcach powołał dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który podziękował ustępującej naczelnik, za ponad 21 lat pracy w instytucie. Dr Dorota Koczwańska-Kalita kierowała kieleckim ośrodkiem od 2015 roku. Wcześniej pracowała zarówno w Krakowie, jak i Warszawie.

- Pobyt w Kielcach pozostanie w moim sercu na zawsze. Spotkałam tu wyjątkowych ludzi, zaangażowanych i żyjących historią, bardzo pomocnych w trudnych sytuacjach. Cieszę się, że mogłam pracować w takim otoczeniu, uważam, że kielecczyzna to jedno z najurokliwszych miejsc na Ziemi. Dziękuję wszystkim za przychylność i wsparcie. Myślę, że wspólnie udało nam się dużo osiągnąć, a nowemu naczelnikowi życzę dużo satysfakcji z pracy i uważam, że będzie kontynuował nasze dzieło - powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita.

-  Będę się starał kontynuować dwie ścieżki rozwoju obecności instytutu w przestrzeni województwa świętokrzyskiego. Po pierwsze będziemy wpisywać się w ogólnopolską narrację, którą prowadzi IPN. Po drugie będziemy wspierać ją wątkami regionalnymi. Chcemy pokazać, że w regionie było wiele wydarzeń historycznych, a w czasie okupacji to tutaj biło serce wolnej Polski – podkreślał nowy naczelnik Delegatury IPN, dr Robert Piwko.

Robert Piwko jest historykiem i archiwistą, ukończył Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor wielu prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących podziemia niepodległościowego. Jest koordynatorem projektu „Archiwum pełne pamięci”. W IPN pracuje od 2010 roku.

Powrót na początek strony