Nadpalone świece i puszki mogą mieć wielką moc

W ten sposób można pomóc walczącym w Ukrainie. Zamiast wyrzucać z pozoru niepotrzebne świece i puszki wystarczy dostarczyć je do punktów zbiórki w Instytucie Dizajnu, w Urzędzie Miasta Kielce przy Rynku lub w Punkcie pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy przy Paderewskiego. Zebrane materiały posłużą do produkcji świec okopowych.

Zbiórkę nowych lub starych, niedopalonych świec, roztopionej parafiny i puszek po konserwach, karmach czy mleku dla dzieci organizuje Instytut Dizajnu we współpracy z grupą Sąsiedzi pomagają Ukrainie – Piotrków Trybunalski.

- Inicjatywa wyszła z Piotrkowa Trybunalskiego, takie zbiórki prowadzone są w całej Polsce. Z zebranych materiałów wykonamy świece okopowe, które trafią na front ukraiński. W pozbawionych prądu okopach, świece staną się nie tylko źródłem światła, ale pozwolą także na ogrzanie się, podgrzanie posiłku czy wysuszenie ubrań – mówi Aleksandra Banaś z Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Specjalne pojemniki stanęły w holu Instytutu oraz w Urzędzie Miasta Kielce (wejście od Rynku). Świece i puszki można przynosić także do Punktu pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy przy ul. Paderewskiego.

- Od początku ataku Rosji na naród ukraiński Kielce włączają się w pomoc naszym sąsiadom. Najważniejsze jest wsparcie tych, którzy uciekają przed wojną. Mieszkańcy naszego miasta od wielu miesięcy pokazują, że są wrażliwi i solidarni.  Dziś zwracamy się z prośbą o włączenie się w akcję przygotowania świec okopowych dla tych, którzy walczą na froncie. To najbardziej ideowa forma recyklingu – mówi wiceprezydentka Agata Wojda.

Zbiórka potrwa do 19 lutego 2023 roku.

W produkcję świec okopowych będzie mógł włączyć się każdy. Instytut Dizajnu zaprasza 18 lutego o godz. 12 na specjalne warsztaty, podczas których zebrane rzeczy dostaną drugie życie, by służyć ludności ukraińskiej.

- Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą pomóc – zachęca Aleksandra Banaś.

Instytut Dizajnu zwraca się także z prośbą do firmy i instytucji, które mogłyby przekazać niepotrzebne puszki.