"Nagrody Architektoniczne POLITYKI" wręczone

Dwie inwestycje z województwa świętokrzyskiego na czele Nagrody Internautów w 10. edycji plebiscytu „Nagroda Architektoniczna POLITYKI”. Drugie miejsce zajął kielecki Dworzec Autobusowy, ustępując pierwszemu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie o zaledwie 1 punkt procentowy.

„Nagroda Architektoniczna POLITYKI” przyznawana jest od 2011 roku. W tym, przy okazji jubileuszu 10-lecia, redakcja tygodnika zdecydowała się wyróżnić dodatkowo pięć architektonicznych perełek, które walczyły o Nagrodę Internautów.

Konkurencja była bardzo mocna. Poza Dworcem Autobusowym w Kielcach i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, o głosy użytkowników sieci walczyły także Concordia Design we Wrocławiu, Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To jednak świętokrzyskie obiekty zyskały największe uznanie.

- Bardzo cieszymy się z takiej oceny internautów z całej Polski. W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w realizację inwestycji oraz mieszkańców Kielc dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na nasz piękny obiekt – powiedział prezydent Bogdan Wenta.

Projekt przebudowy Dworca Autobusowego w Kielcach przygotowali Bartosz Bojarowicz i Marcin Kamiński. Obiekt, który ponownie otwarto w ubiegłym roku, był wielokrotnie chwalony, nie tylko w kraju. Nie bez powodu został nominowany m.in. do nagrody imienia Miesa van der Rohe, najważniejszej nagrody w branży architektonicznej na świecie.

Uroczysta gala „Nagrody Architektonicznej POLITYKI” odbyła się wczoraj (15 czerwca) w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie. Budynek ten zdobył uznanie jurorów i otrzymał nagrodę Grand Prix w tegorocznej edycji. Inwestycja zrealizowana przez Zarząd Zieleni m. st. Warszawy pokonała Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, Przystań kajakarską MOSM w Tychach, Hotel NOBU w Warszawie oraz Zespół biurowo-usługowo-mieszkalny Elektrownia Powiśle w Warszawie. 

Podczas gali nasze miasto reprezentowali Prezydent Kielc Bogdan Wenta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Barbara Damian oraz architekci Bartosz Bojarowicz i Marcin Kamiński.

Powrót na początek strony