Nagrody dla ludzi kultury na rozpoczęcie Święta Kielc

Muzycy, fotograficy, przedstawiciele świata literatury, teatru i tańca oraz animatorzy kultury znaleźli się w gronie osób wyróżnionych przez Prezydenta Miasta Kielce. Zgodnie z tradycją wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2021 rok rozpoczęło tegoroczne Święto Kielc. W tym roku wyróżnienia I, II i III stopnia otrzymało 11 osób. W ten sposób władze Kielc doceniają osoby, które angażują się w pobudzanie życia kulturalnego w naszym mieście, a poprzez swoją działalność promują Kielce.

Do grona laureatów dorocznej nagrody Prezydenta Kielc dołączyli: dr Małgorzata Agnieszka Banasińska-Barszcz, Grzegorz Kozera, Mariola Maćko, Pamela Paprota, Przemysław Sękowski, Ewa Bocheńska, Krzysztof Zając, dr Marek Stanisław Świeca, Robert Wieczorek, Andrzej Skorupski i Krzysztof Korban.

Uroczysta gala odbyła się w piątek, 24 czerwca na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wyróżnienia wręczyli Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, zastępca Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, Wiceprzewodnicząca RM Joanna Winiarska, Jarosław Bukowski przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Kielce oraz Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

- Dzisiaj nagradzamy ludzi kultury. To ważna chwila dla wszystkich, którzy każdego dnia wkładają serce i duże zaangażowanie w pobudzanie życia kulturalnego naszych pięknych Kielc. Nagrody są wyrazem naszej wdzięczności dla kieleckich artystów, animatorów kultury i wszystkich tych, którzy poprzez swoją artystyczną działalność promują Kielce. Serdecznie dziękuję Państwu za ambitną działalność i tworzenie ciekawych oraz pełnych emocji wydarzeń, które kreują wizerunek Kielc jako miasta otwartego i wyjątkowego. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę Państwu dalszych sukcesów – powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że zostałem doceniony za moje pisanie. W zasadzie to jest jedyne co potrafię robić - pisać i czytać. Dziękuję również wydawnictwu, dzięki któremu moje książki mogły zaistnieć w całej Polsce. Ja sam nie zdawałem sobie sprawy, że moja "Trylogia niemiecka" stanie się tak aktualna, po tym co dzieje się za nasza wschodnią  granica – powiedział laureat nagrody I stopnia Grzegorz Kozera - prozaik, poeta i dziennikarz.

W wydarzeniu wzięli również udział m.in. kieleccy radni, dyrektorzy miejskich instytucji oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce.

Uroczystość uświetnił występ tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca, którzy zaprezentowali fragmenty spektaklu „Zobacz jazz”. 

Dalsza część tekstu z prezentacją sylwetek laureatów pod galerią zdjęć.

Pełna lista nagrodzonych:

Nagroda I stopnia

dr MAŁGORZATA AGNIESZKA BANASIŃSKA-BARSZCZ

Małgorzata Agnieszka Banasińska-Barszcz - to magister sztuki i doktor sztuk muzycznych, pedagog. Jest dyrygentką chórów oraz zespołów wokalnych Zespołu Pań­stwowych Szkół Muzycznych im. Ł. Różyckiego w Kielcach. Współpracowała z wieloma instytucjami w Polsce, m.in. z Warszawskim Chórem Chłopięcym działającym przy Akade­mii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Państwową Szkołą Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W 1997 r. objęła funkcję kierownika chóru Filharmonii Świętokrzyskiej. W tym samym roku założyła chór akademicki Politechniki Świętokrzyskiej. W 2013 r. Pani Małgorzata stworzyła Jędrzejowski Chór Miejski. W 2011 r. została odznaczona Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę. W 2021 r. za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

WNIOSKODAWCY: Radny Rady Miasta Kielce Zdzisław Łakomiec, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, Jędrzejowskie Towarzystwo Muzyczne, Stowarzyszenie Schola Cantorum Kielcensis.

GRZEGORZ KOZERA

Grzegorz Kozera - prozaik, poeta, dziennikarz, autor sześciu powieści, w tym cenionej przez krytyków i czytelników „Trylogii niemieckiej". W dorobku autora jest zbiór opowiadań „Kuracja", na podstawie których Radio Kielce w 2015 r. zrealizowało cykl dwudziestu słuchowisk. Jest również autorem sześciu tomików poetyckich. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski i czeski, ukazywały się również w antologiach i ogólnopolskich czasopismach kulturalnych. Jego książki i wydane na ich podstawie audiobooki znajdowały się przez długi czas na liście bestsellerów Empiku w kategorii „Literatura polska". W 2013 r. został uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kulturalną I Stopnia, w 2014 r. Nagrodą I Stopnia Prezydenta Kielc za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.

WNIOSKODAWCA: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

Nagroda II stopnia

MARIOLA MAĆKO

Mariola Maćko z wykształcenia inżynier, z zamiłowania animatorka życia kulturalnego. Od 2009 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem „A nam się chce!" zorganizowała 50 edycji wydarzenia pn. „Pieśniobranie" z okazji różnych rocznic i świąt. Dzięki menadżerskim umiejętnościom, udało się jej skupić wokół siebie grupę osób i instytucji, które zaangażowały się w pomoc przy organizacji kolejnych edycji „Pieśniobrań", m.in. Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej, Dom Środowisk Twórczych Pałac T. Zielińskiego, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Centrum Edukacyjne Szklany Dom, Wojewódzki Dom Kultury, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Świętokrzyski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

WNIOSKODAWCA: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

PAMELA PAPROTA

Pamela Paprota to tancerka solistka w zespole artystycznym Kieleckiego Teatru Tańca, obecnie pełni również w funkcje pedagoga i korepetytora baletu. Podczas 10-letniej pracy w KTT brała udział w ponad 30 spektaklach oraz realizacjach telewizyjnych i estradowych. Najbardziej znane jej kreacje sceniczne to role w widowiskach familijnych, w choreografii Elżbiety Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Uczestniczy w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Jazzowego organizowanych przez KTT, gdzie doskonali swoje umiejętności taneczne oraz pedagogiczne, które wykorzystuje w swojej codziennej pracy pedagogicznej. Udziela się charytatywnie, prowadzi zajęcia taneczne na różnych warsztatach i obozach.

WNIOSKODAWCA: Kielecki Teatr Tańca

PRZEMYSŁAW SĘKOWSKI

Przemysław Sękowski jest nauczycielem w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach. Stworzył i prowadzi kwartet wokalny What's Up, który odnosi międzynarodowe sukcesy. W 2019 r. stworzył też kwintet wokalny MY 5 i tercet wokalny MADAM - dziecięce i młodzieżowe zespoły złożone z laureatów konkursów wokalnych. Prowadzi również pracownię gitary klasycznej. Działa także na gruncie organizacji, animacji i promocji wydarzeń kulturalnych. Z ramienia MDK zorganizował osiem edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gitary Klasycznej. Wspólnie z Samuelą Modzelewską w ramach MDK organizuje Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek GLORIA. Pan Przemysław zajmuje się też fotografią. Jego fotografie zdobyły wiele nagród na konkursach fotograficznych o zasięgu ogólnopolskim. Od 2021 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Otrzymał m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce III Stopnia, Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce II Stopnia.

WNIOSKODAWCA: Młodzieżowy Dom Kultury

Nagroda III stopnia

EWA BOCHEŃSKA

Ewa Bocheńska od najmłodszych lat jest związana ze sceną. Już jako dziecko otrzymała stypendium od Ministra Kultury i Sztuki w ramach programu promocji uzdolnionych dzieci i młodzieży pt. „Talenty". Uczestniczyła w programie „Szansa na Sukces” z Panią Ireną Santor. Była wokalistką teatru „Buffo" w Warszawie, występowała w musicalu METRO Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Współpracując z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach stworzyła widowisko muzyczne dla dzieci pt. "Najpiękniejsze bajki świata". Przez kilka lat prowadziła kielecką formacje „SPARKS”. Od kilku lat gra jedną z głównych ról w przedstawieniu muzycznym dla dzieci pt. „Chicholudki”. Od roku 2012 pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, gdzie prowadzi zajęcia wokalne w Studio Piosenki EWiTA. W 2015 r. otrzymała Nagrodę III Stopnia Prezydenta Miasta Kielce.

WNIOSKODAWCA: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

KRZYSZTOF ZAJĄC

Krzysztof Zając, artysta fotografik, były prezes Świętokrzyskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców. W 2015 r. został przyjęty do prestiżowej Federation Internationale de l'Art Photographique (FIAP) i jest jedynym (oprócz Pawła Pierścińskiego) członkiem FIAP pochodzącym z Kielc. Jest współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Od lat pracuje społecznie, działając na rzecz promocji dziedzictwa Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i kieleckiej fotografii. W 2014 roku został uhonorowany tytułem Artiste FIAP, a w 2015 roku tytułem Excellence FIAP. Jego prace eksponowane były na ponad 100 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. W 2015 roku w eliminacjach krajowych został Reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach.

WNIOSKODAWCA: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach

dr MAREK STANISŁAW ŚWIECA

Marek Stanisław Świeca to animator życia artystycznego, pedagog, instruktor w zakresie teatru. W 1987 r. założył teatr studencki przy kieleckim klubie „Wspak”. Od 1992 r. czterokrotnie na Wydziale Pedagogicznym WSP organizował roczne kursy dramy dla nauczycieli. Wprowadził „Warsztat dramy” jako przedmiot na Wydziale Pedagogicznym WSP. Rozprawę doktorską „Znaczenie wychowawcze ekspresyjnych form edukacji teatralnej” obronił na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1994 r. W zakresie animacji w latach 2015-2019 współpracował jako konsultant z teatrem plastycznym SEN przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Współpracuje z Bursą Szkolną przy szkole AWANS. Wraz z młodzieżą z Białorusi i Ukrainy przygotowuje akademie, bajki i jasełka.

WNIOSKODAWCA: Związek Polskich Artystów Plastyków w Kielcach

ROBERT WIECZOREK

Robert Wieczorek to scenarzysta, poeta, filmoznawca. Zawodowo związany z Kieleckim Centrum Kultury, pełni funkcje kierownika Działu Rozwoju Kultury, Promocji i Organizacji Imprez. Jest koordynatorem, selekcjonerem i prowadzącym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Prowadzi spotkania z wybitnymi twórcami i artystami scen polskich. W 2017 roku został wyróżniony przez ŚCDN „Laurem Michała Anioła" za zasługi w dziedzinie promocji kultury. Jego wiersze ukazały się m.in. w magazynach literackich Akant, Kozirynek, Szafa, Wolna Inicjatywa Artystyczna – Wytrych. Jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Zdobył m.in. główną nagrodę Konkursu Poetyckiego „Ziemia Najbliższa" im. B. Mikoszewskiego czy nagrodę specjalną w Konkursie Literackim im A. Babaryki. W 2020 roku został zwycięzcą 8. Konkursu Poetyckiego Fundacji Duży Format, którego owocem było wydanie tomiku zatytułowanego „Nietrwałe ślady".

WNIOSKODAWCA: Kieleckie Centrum Kultury

ANDRZEJ SKORUPSKI

Andrzej Skorupski to scenarzysta, reżyser i założyciel Teatru PEGAZ, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Jest organizatorem warsztatów teatralnych dla młodzieży. Podczas pracy w Wojewódzkim Domu Kultury napisał około 40 testów piosenek, do których muzykę skomponowali m.in. Henryk Morys czy Jerzy Szczyrba. Przez 20 lat organizował Ogólnopolski Konkurs Poetycki, przez kilka lat prowadził też klub poetycki dla młodych poetów. Pan Andrzej otrzymał m.in. Złoty Medal za długoletnią służbę (2017 r.), Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2012 r.), Nagrodę I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce dla Pracowników Kultury (2012 r.).

WNIOSKODAWCA: Kieleckie Centrum Kultury

KRZYSZTOF KORBAN

Krzysztof Korban - muzyk, akordeonista. Jest założycielem i nauczycielem klasy akordeonu Szkoły Muzycznej w Pińczowie i Busku-Zdroju. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncertował m.in. z Operą Bałtycką, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Lubelską. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Maroko, Bułgarii, Litwie, Włoszech. Pan Krzysztof występuje w zespole „Chmielnikers”, jest członkiem zespołu folkowego „Jędrusie”, instruktorem i kierownikiem zespołu ludowego „Bolechowiczanie”, kierownikiem muzycznym „Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty”, współtworzy, komponuje i występuje z Anną Hamelą - laureatką programu „Szansa na sukces”. Zdobył I miejsce w konkursie „Talenty 2000”, w 2003 r. otrzymał nagrodę III Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania i ochrony kultury.

WNIOSKODAWCA: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

 

Powrót na początek strony