Nagrody Miasta Kielce za 2022 rok rozdane

Wyjątkowi ambasadorzy Kielc zostali nagrodzeni po raz 28. Wśród wyróżnionych znaleźli się wybitni muzycy, artyści, pasjonaci, społecznicy oraz instytucje działające w różnych obszarach życia społecznego. W tym roku oprócz dziesięciu nagród indywidualnych, władze Kielc przyznały także trzy nagrody specjalne. Laureatów wyłoniono spośród 38 kandydatów. Uroczysta gala odbyła się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Nagrody Miasta Kielce, wręczyli zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

- Jesteście najlepszymi ambasadorami Kielc. Państwa dokonania inspirują i motywują innych, w tym młode pokolenie. Władze Kielc doceniają i zawsze będą honorować tych, którzy ciężko pracują, aby nam kielczanom żyło się lepiej. Rozwój Kielc nie byłby możliwy bez Was. W imieniu własnym, jak i Prezydenta Kielc przekazuje serdeczne gratulacje i podziękowania za Państwa zaangażowanie i promocję naszego pięknego miasta – powiedziała zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Wśród laureatów nagród indywidualnych znaleźli się: Aleksandra Sapiaska - aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Renata Wicha - pedagog, wiceprezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” i prezes Fundacji „Nadzieja Rodzinie”, Dariusz Grzegorz Stępień - społecznik, weteran działań poza granicami państwa, członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Jakub Galiński - producent muzyczny, kompozytor, muzyk sesyjny, Jakub Porada - dziennikarz telewizyjny i radiowy, wokalista, pasjonat podróży, Barbara Burczyk – zawodniczka Speleoklubu Świętokrzyskiego, Anna Parkita – pianistka, nauczycielka akademicka i doktor sztuki, Katrina Sadrak i Rafał Urbański - uznani kieleccy artyści należący do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu kieleckiego, Marta Sawicka-Jaworska - koordynatorka Punktu pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy przy ul. Paderewskiego 49/51, Marcin Patrzałek - gitarzysta, kompozytor, producent perkusyjny fingerstyle.

W tym roku władze Kielc wyjątkowo przyznały aż trzy wyróżnienia dla wybranej osoby, firmy lub organizacji. Nagrody specjalne trafiły do Konstantego Kamionki - założyciela i współwłaściciela firmy KH-KIPPER, Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód oraz do Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

- Pragnę podziękować wszystkim nagrodzonym, za to, że potraficie Państwo zarażać swoją pasją innych. Pokazujecie, że Kielce są dla Was ważne, niezależnie na jakim polu działacie czy jest to biznes, sport czy kultura. Ta szczególna nagroda jest wyrazem naszej wdzięczności dla tych, którzy Kielcom pomagają i rozsławiają w całym kraju – powiedział przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

W gali wręczenia Nagród Miasta Kielce za 2022 rok uczestniczyli ponadto zastępcy prezydenta Kielc Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, laureaci z poprzednich lat, kieleccy radni oraz inni zaproszeni goście.  

Każdy z nagrodzonych otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom oraz kwiaty, natomiast laureaci nagród indywidualnych dodatkowo cztery tysiące złotych. Nagrody Miasta Kielce są wręczane od 1995 roku i na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego miasta. Nagrody przyznaje Prezydent Kielc w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta, otrzymują je ludzie pochodzący z różnych środowisk, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. przedstawiciele świata biznesu, wybitni artyści, dziennikarze, osoby duchowne, naukowcy oraz społecznicy.

Uroczystość w Kieleckim Centrum Kultury uświetnił recital duetu fortepianowego Novi Piano Duo, w składzie Anna Wielgus i Grzegorz Nowak.

LAUREACI NAGRÓD MIASTA KIELCE ZA ROK 2022

ALEKSANDRA SAPIASKA - aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, aktorka dramatyczna i dubbingowa. Jako jedyna w historii kieleckiego teatru lalkowego otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera, przyznawaną najlepszemu młodemu artyście przez Związek Artystów Scen Polskich. Ta niezwykle utalentowana młoda artystka została uhonorowana za dokonania w 2021 roku.  Jej błyskotliwe kreacje aktorskie przyczyniły się do wyróżnienia trzech premierowych przedstawień teatru „Kubuś”: „Arka Czasu”, „Jak zostałam wiedźmą” i „Chodź na słówko”, które zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Od września 2022 roku Aleksandra Sapiaska prowadzi w teatrze „Kubuś" warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, w wieku od 8 do 14 lat, skupionej w Grupie Teatralnej TworzyMY. Aleksandra Sapiaska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Filii w Białymstoku.

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

RENATA WICHA - pedagog, wiceprezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” i prezes Fundacji „Nadzieja Rodzinie”. Od 20 lat działa na rzecz osób uzależnionych, niepełnosprawnych i seniorów oraz rodzin w kryzysie. Radna dwóch kadencji i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce w latach 2010-2014. Jest współtwórczynią Ośrodka dla Osób Uzależnionych od substancji psychoaktywnych w Pałęgach. W latach 2003-2006 dyrektor Pogotowia Opiekuńczego, propagator utworzenia placówek interwencyjnych tylko dla dzieci i młodzieży. Od 15 lat związana z Ochotniczymi Hufcami Pracy, którymi zarządzała na stanowisku Komendanta Głównego oraz zastępcy Komendanta Głównego OHP w Warszawie. Wraz z licznym gronem założycieli i pracowników Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” współtworzyła systemowe rozwiązania pomocy rodzinie i osobom w kryzysie, które opierały się na profilaktyce, wczesnej interwencji, terapii i rehabilitacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach tych rozwiązań utworzono wiele placówek medycznych w strukturach NZOZ „Nadzieja Rodzinie”. Za swoją działalność otrzymała liczne wyróżnienia oraz odznaczenia.

Wnioskodawca: Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” w Kielcach

DARIUSZ GRZEGORZ STĘPIEŃ - społecznik, weteran działań poza granicami państwa, członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Działacz społeczny, organizator spotkań dla dzieci i młodzieży szkolnej, których celem jest krzewienie idei patriotyzmu i pamięci historycznej. W latach 1993-95 był uczestnikiem misji pokojowej ONZ - UNDOF na Wzgórzach Golan. Od ponad 20 lat jest zaangażowany w działalność społeczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Za swoje dokonania został odznaczony medalem PRO PATRIA nadawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju". Dariusz Stępień jest pomysłodawcą, organizatorem i komendantem „Kieleckiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Jako żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej był inicjatorem i uczestnikiem wielu spotkań propagujących idee WOT wśród młodzieży naszego miasta. W roku 2022 wraz z grupą rezerwistów Wojska Polskiego, założył Stowarzyszenie "Stadion", którego celem jest zachowanie pamięci o żyjących i nieżyjących dowódcach i żołnierzach 20. Brygady Łączności Ziemi Kieleckiej. Po agresji Rosji na Ukrainę nawiązał współpracę z Polsko-Ukraińskim Stowarzyszeniem Medycznym im. św. Łukasza i rozpoczął szereg zbiórek żywności oraz lekarstw, które trafiły do Ukrainy.

Wnioskodawca: przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś

JAKUB GALIŃSKI - producent muzyczny, kompozytor, muzyk sesyjny. Już jako nastolatek dał się poznać jako znakomity pianista i klawiszowiec. Występował w kieleckich zespołach jazzowych oraz rockowych, m.in. Fresh Ti, Nektar, Hatchback, AllJazzEra czy Clezmers, zdobywając wiele nagród na ogólnopolskich konkursach. Jest producentem muzycznym, właścicielem studia "Piwnica u Galińskiego", w którym swoje utwory tworzą największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. Sanah, Mrozu, Ania Dąbrowska, Robert Gawliński i Wilki oraz Ania Wyszkoni. Jako producent jest ceniony przez środowisko muzyczne za swoje zaangażowanie w pracę i indywidualne podejście do muzyki. Jakub Galiński w 2012 roku otrzymał najważniejszą nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyka w kategorii Produkcja Muzyczna Roku za album „Mój Big-Bit" Ani Rusowicz. W 2022 r. nominowany został do pięciu nagród w różnych kategoriach i ponownie w kategorii "Producent muzyczny roku" otrzymał główną nagrodę. Stworzył również muzykę do interaktywnej reklamy z udziałem Kwiatu Jabłoni, Sanah, Artura Rojka i Vito Bambino do piosenki Skaldów „Ktoś mnie pokochał". Mimo, że od lat nie mieszka w Kielcach, to zawsze podkreśla, że tu jest jego rodzina i gra jego ulubiony klub Korona Kielce.

Wnioskodawca: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

JAKUB PORADA - dziennikarz telewizyjny i radiowy, wokalista, pasjonat podróży. Jest absolwentem II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W TVN24 prowadził m.in. magazyn „Prosto z Polski", „Kalejdoskop", „Poranek TVN24", „Dzień po dniu" oraz serwisy informacyjne. Obecnie prowadzi codzienny „Express" w telewizji TTV, a także cykl podróżniczy „Porada na weekend" i „Porada na wakacje. Zanzibar" w Travel Channel, a także „Polska na weekend" w TVN24. W swoich programach podróżniczych stara się pokazać piękno różnych regionów świata oraz Polski, w tym regionu świętokrzyskiego. Jest wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi warsztaty i szkolenia medialne. To także zadeklarowany pasjonat historii, geografii i literatury. Jest autorem książek: „Porada da radę”, „Polska da radę. Przewodnik osobisty”, „Porada na Europę”, „Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz. Poradnik skutecznego mówienia”, „Porada na Europę 2”, „Dasz radę. Przewodnik na trudne czasy”. Wspomnienia o Kielcach zamieścił w dwóch książkach - „Chłopaki w sofixach” oraz „Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach”. Jest częstym gościem spotkań z czytelnikami w kieleckich instytucjach kultury, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz wypróbowanymi sposobami na tanie podróżowanie. Opowiada m.in. o dorastaniu w rodzinnym mieście, a także o czytaniu książek, które wpłynęły na jego rozwój osobisty i zawodowy. Na swoim koncie ma również występy na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach. Do dziś komponuje teksty i śpiewa w zespole „Lektik”.

Wnioskodawca: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

BARBARA BURCZYK – zawodniczka Speleoklubu Świętokrzyskiego. Od 11 lat uprawia wspinaczkę sportową z doskonałymi rezultatami. Od 2018 r. cyklicznie powoływana jest do Kadry Narodowej i Reprezentacji Polski Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce sportowej, która jest nowym sportem Olimpijskim. Startuje w zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentuje klub i Miasto Kielce. Z powodu niewystarczającego zaplecza treningowego w Kielcach treningi odbywa w Krakowie 4-5 razy w tygodniu, co wymaga doskonałej organizacji czasu. Swoją postawą daje doskonały przykład młodszym i starszym zawodnikom uprawiającym tę dyscyplinę sportu. Zawodniczka w 2022 roku zajęła m.in.: I miejsce w Pucharze Polski Juniorów w konkurencji bouldering w Warszawie oraz II miejsce w Pucharze Polski Juniorów w konkurencji prowadzenie w Tarnowie. Zdobyła też III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w konkurencji bouldering w Lublinie, I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w konkurencji bouldering w Krakowie i I miejsce  Pucharu Polski Seniorów i Młodzieżowców w konkurencji bouldering w Rzeszowie. Zajęła też II miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Juniorów w konkurencji bouldering. Ponadto zawodniczka osiągnęła znakomite wyniki podczas startów w Pucharach Europy Juniorów i Seniorów w boulderingu, Mistrzostwach Europy Juniorów w konkurencjach bouldering i prowadzenie oraz w Pucharach Europy Seniorów w konkurencji bouldering. Barbara Burczyk ma realne szanse na uzyskanie wyniku kwalifikującego ją do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Wnioskodawca: Speleoklub Świętokrzyski w Kielcach

ANNA PARKITA - pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studentka studiów podyplomowych w prestiżowej La Schola Cantorum w Paryżu. Obecnie pracuje w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach jako nauczyciel fortepianu i akompaniator. Współpracuje także z Filharmonią Świętokrzyską, realizując różne projekty artystyczne. W roku 2020 uzyskała stopień doktora sztuki nadany przez Senat Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Uczestniczka wielu festiwali i kursów mistrzowskich, podczas których współpracowała z wybitnymi pedagogami. Jako solistka i kameralistka występowała w wielu miejscach w kraju i za granicą, laureatka nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W roku 2022 za swoje osiągnięcia naukowe i artystyczne otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców oraz Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za działalność pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Anna Parkita jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Przestrzenie kultury", prowadzi ożywioną działalność koncertową, naukową i redakcyjną. Swoje zainteresowania kierunkuje na odkrywanie i propagowanie zapomnianej muzyki polskiej (również kompozytorów kieleckich) oraz upowszechnianie, zarówno na arenie ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, wartościowej i niekonwencjonalnej twórczości muzycznej, stanowiącej istotny element kulturowego dziedzictwa narodowego. Jest autorką monografii naukowej „Antoni Kątski - lew estrady XIX wieku", która w roku 2022 została uznana przez kapitułę II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły" za wybitne osiągnięcie naukowo-artystyczne i uhonorowana Złotym Dyplomem, a także wielu recenzowanych artykułów, wydanych w polskich i zagranicznych czasopismach. W roku 2022 pianistka wydała dwie płyty - solową „Meditations" oraz album „Viae ad fontes - Drogi do źródeł".

Wnioskodawca: Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś

KATRINA SADRAK i RAFAŁ URBAŃSKI to uznani kieleccy artyści należący do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego. Wyróżniają się od wielu lat dużą aktywnością kuratorską oraz niezwykłym zaangażowaniem w promocję kieleckiego środowiska artystycznego, zarówno w Kielcach, jak i na terenie całej Polski. W samym roku 2022 działania kuratorskie jak i artystyczne artystów obejmują aż kilkadziesiąt wydarzeń, które odbyły się w kieleckich galeriach oraz w Galeriach Uniwersyteckich ISW UJK w Kielcach. Trzeba zauważyć, że obok działalności na rzecz innych twórców, Katrina Sadrak i Rafał Urbański zrealizowali i realizują nadal wiele projektów w Polsce i zagranicą. Od wielu lat reprezentują Kielce na międzynarodowej arenie artystycznej, ich twórcza praca doceniona została w ponad 30 krajach świata na wielu prestiżowych wystawach i konkursach. Oboje artyści są kuratorami wystaw zagranicznych, prowadzą działalność dydaktyczną.

Katrina Sadrak - doktor sztuki, malarka, kuratorka i organizatorka wystaw lokalnych oraz międzynarodowych, aktywnie uczestniczy w projektach naukowo-badawczych i konferencjach naukowych. Wielokrotnie reprezentowała Polskę i Anglię podczas międzynarodowych sympozjów oraz rezydencji artystycznych w Chinach, Jordanii, na Bałkanach i w Armenii. Uczestnik „Spotkań z Wielką Nauką” w CERN – w największym ośrodku badawczym z zakresu fizyki cząstek na świecie. Jest członkiem prestiżowego Leeds Fine Artist, ZPAP (gdzie pełni funkcję w Zarządzie Głównym w kadencji 2022-2026) oraz ZPAR. Laureatka nagród i międzynarodowych wyróżnień. W swoim międzynarodowym dorobku artystycznym posiada ponad 130 wystaw grupowych i indywidualnych, prace w przestrzeni publicznej, kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w Europie i w Azji. Artystka angażuje się w międzynarodową działalność upowszechniania twórczości innych artystów; jest kuratorem i współorganizatorem kilkudziesięciu wystaw i projektów międzynarodowych przede wszystkim w Polsce, Anglii i w Chinach. Jako członek PTMA i popularyzator astronomii, organizuje wystawy astrofotografii, zwracając szczególną uwagę na korelację nauki i sztuki. Obecnie prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Obrazy artystki stanowią interpretację naukowego obrazu świata. W obszarze jej  zainteresowań jest Wszechświat w skalach największych, przekraczających skale supergalaktyk oraz skala cząstek elementarnych. Pomysły i założenia dotyczące barw i najgłębszych jego struktur, rodzą się w ramach dialogu nauki i sztuki. Kwestie merytoryczne artystka wyjaśnia bezpośrednio u źródeł, czyli w obserwatoriach astronomicznych i laboratoriach. Współpracuje z Fundacją BIRN. Jako członkini Związku Artystów Rzeźbiarzy wraz z zarządem Związku jest czynnie zaangażowana w działania reaktywujące tradycję plenerów rzeźbiarskich na terenie kielecczyzny.

Rafał Urbański - artysta malarz, grafik, twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Od ponad dekady związany z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Od 2016 roku współpracuje z Politechniką Świętokrzyską a od 2014 z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach gdzie w 2017 roku uzyskał tytuł doktora, prowadzi zajęcia dydaktyczne z rysunku i projektowania graficznego, od 2020 do 2022 roku pełnił funkcję wicedyrektora ds. kształcenia. Autor projektów plakatów, folderów, opracowań naukowych, katalogów m.in. do kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych (spektakli teatralnych i wystaw sztuki współczesnej) w Polsce i za granicą. Autor tekstów o sztuce i komiksie. W latach 2010-2018 był członkiem Zarządu ZPAP O/Kielce a w kadencji 2019-2022 pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego. W tym czasie był także organizatorem i kuratorem wielu wystaw artystycznych. Od 2022 r. jest członkiem Zarządu Głównego ZPAP. Uczestniczył w ponad 170 wystawach w 24 krajach m.in. w Japonii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Serbii, Rosji, Bułgarii, Ukrainie, Czechach, Litwie, Kanadzie, Argentynie, Jordanii i Polsce. Jego prace znajdują się w zbiorach galerii i muzeów w Polsce, Chinach, Jordanii i Rosji oraz w zbiorach organizatorów biennale grafiki w Hiszpanii, Rumunii, Serbii i Bułgarii.

Wnioskodawca: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego

MARTA SAWICKA-JAWORSKA koordynatorka Centralnego Punktu Pomocy Dla Uchodźców z Ukrainy. Od początku zaangażowania się w wolontariacką organizację punktu przy ul. Paderewskiego 49/51. Na początku segregowano tam odzież, artykuły spożywcze, zabawki i artykuły chemiczne, rozdzielając je do osobnych pomieszczeń. Potem udało się zorganizować półki, meble, kącik dla dzieci i inne rzeczy, które sprawiły, że punkt mógł i nadal może sprawnie działać. Pomagała głównie kobietom, dzieciom i młodzieży, którzy z Ukrainy uciekli przed wojną do Polski. Wysyłała transporty do Ukrainy - leki, ciepłe ubrania, sprzęt medyczny, pościel, agregaty prądotwórcze, bieliznę termiczną, latarki, powerbanki i wiele innych rzeczy. Wydawała dary, które przynosili głównie mieszkańcy Kielc, okolicznych miejscowości i lokalne firmy, a także prywatni przedsiębiorcy. Marta Sawicka-Jaworska koordynowała pomoc wolontariuszy m.in. z kieleckich szkół i klubów seniora. Na początku było ich ponad 50. Bywały dni, kiedy Punkt obsługiwał około 120-150 rodzin dziennie. Obecnie jest to około 40-50 rodzin dziennie, ale pomoc wciąż jest potrzebna, bo nowych osób ciągle przybywa.

Wnioskodawca: Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej

MARCIN PATRZAŁEK gitarzysta, kompozytor, producent perkusyjny fingerstyle. Grę na gitarze klasycznej rozpoczął w wieku 10 lat, pod kierunkiem kieleckiego nauczyciela Jerzego Pikora. Dwa lata później rozpoczął naukę technik flamenco pod kierunkiem hiszpańskiego gitarzysty Carlosa Pinany. W 2015 zwyciężył w dziewiątej edycji programu Must Be the Music. Tylko muzyka, a w 2016 wydał debiutancki album pt. Hush. W tym samym roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Mistrzów Gitary Fingerstyle, a w kolejnym zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. Joaquina Rodriga. W 2018 r. zwyciężył w piątej edycji włoskiego programu Tu Si Que Vales. W 2019 roku zgłosił się do 14. edycji programu America's Got Talent, w którym dotarł do półfinału. Marcin Patrzałek posiada na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Mimo młodego wieku jest niezwykle ceniony przez środowisko muzyczne za wspaniałe wyczucie, technikę i swoje zaangażowanie w pracę oraz indywidualne podejście do muzyki. Promuje Miasto Kielce i region świętokrzyski na arenie krajowej i międzynarodowej.

Wnioskodawca: Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce

NAGRODY SPECJALNE

KONSTANTY KAMIONKA - założyciel i współwłaściciel firmy KH-KIPPER Sp. z o.o. - największego w Polsce i jednego z wiodących w Europie producentów zabudów-wywrotek na samochody ciężarowe powyżej 12 DMC. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczo-społecznym regionu, wspiera lokalne instytucje i szkoły oraz inicjatywy na rzecz rozwoju Kielc. Od 3 lat jest członkiem Rady Biznesu przy Prezydencie Kielc. Od dwóch lat wspiera Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poprzez wyposażenie warsztatów na terenie CK Technik przez KH-KIPPER oraz zaangażowanie firmy w kształcenie uczniów szkół średnich zdobywających praktyczne umiejętności w zawodach z branży mechanicznej. KH-KIPPER od wielu lat współpracuje z Politechniką, wykorzystując obliczenia lub badania naukowe w działalności komercyjnej, a studenci i absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej odbywają w KH-KIPPER praktyki lub znajdują zatrudnienie.  Firma KH-KIPPER działa na krajowym i międzynarodowym rynku nieprzerwanie od ponad 25 lat. Wywrotki z zabudowami samowyładowczymi KH-KIPPER pracują w kopalniach i na placach budowy w ponad 70 krajach na świecie - w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy dalekiej Oceanii. Produkcja zabudów KH-KIPPER odbywa się w Polsce. Zabudowy powstają w dwóch zakładach produkcyjnych zlokalizowanych koło Kielc: w Kajetanowie i Skarżysku-Kamiennej, w których pracuje niemal 500 osób. Poprzez budowę prężnego zakładu działającego w wyspecjalizowanym obszarze firma KH-KIPPER przyczynia się do promocji gospodarczej marki Miasta Kielce i wzmacnia niezwykle istotny dla miasta sektor maszynowy i obróbki metalu.

Wnioskodawca: Prezydent Miasta Kielce za rekomendacją Rady Biznesu przy Prezydencie Kielc

STOWARZYSZENIE INTEGRACJA EUROPA – WSCHÓD rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku w Kielcach. Organizację tworzy grupa doświadczonych entuzjastów, dla których Europa Wschodnia, a szczególnie Ukraina stała się ważnym kierunkiem życia. Obecnie to Polacy i Ukraińcy - aktywni członkowie, wolontariusze i sympatycy w tym: ekonomiści, szkoleniowcy, radcy prawni, urzędnicy, przedsiębiorcy, naukowcy, pracownicy uniwersytetów oraz co bardzo ważne dla nas także młodzież i studenci. Od początku działalności Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód zrealizowało ponad 100 projektów i inicjatyw o znaczeniu międzynarodowym.  Od 2019 r. stowarzyszenie udziela kompleksowego wsparcia edukacyjnego i integracyjnego cudzoziemcom spoza UE przebywającym na terenie województwa świętokrzyskiego. W ramach tych działań prowadzony jest w Kielcach Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców, organizowane są liczne szkolenia, kursy integracyjne oraz bezpłatna nauka języka polskiego. W tym celu SIEW stworzył Mapę Dobrego Sąsiedztwa INTEURO.INFO - wieloletni program wsparcia, z którego wsparcie uzyskało już ponad cztery tysiące cudzoziemców. W momencie wybuchu wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę prowadzony przez Stowarzyszenie Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców stał się jednym z pierwszych miejsc wsparcia uchodźców w Kielcach i regionie świętokrzyskim. W Punkcie świadczono bezpośrednią pomoc w postaci kompleksowego wsparcia. Dzięki posiadanej bazie i kilkuletniemu doświadczeniu kadra Stowarzyszenia w szybki sposób mogła zareagować na kryzys humanitarny związany z napływem uchodźców z Ukrainy. Uruchomiono całodobową infolinię, otwarto zbiórkę pomocy materialnej i finansowej dla uchodźców w centrum miasta, zbudowano zespół wolontariuszy i tłumaczy.  Do końca 2022 roku udzielono wsparcia ponad 1100 obywatelom Ukrainy w woj. Świętokrzyskim

Wnioskodawca: Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej

ZAKŁAD DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KIELCACH - wiodącym obszarem działalności Stowarzyszenia jest edukacja młodzieży i dorosłych w szkołach oraz na kursach i szkoleniach. Od początku istnienia czyli 1947 roku, ZDZ przeszkolił na kursach blisko 1 mln 190 tys. mieszkańców regionu, w tym ponad 300 tys. osób z Kielc i okolic. ZDZ organizuje szkolenia z zakresu: bezpieczeństwa i BHP, budownictwa, ekonomii i administracji, energetyki, gastronomii i przetwórstwa żywności, handlu i usług, informatyki, nauki języków obcych, obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, pedagogiki, transportu, rolnictwa, leśnictwa oraz ogrodnictwa i innych. Mieszkańcy Kielc i regionu nabywają w ZDZ uprawienia do wykonywania zawodu. Dotyczą one: eksploatacji oraz dozoru urządzeń cieplnych, elektrycznych, gazowych, kwalifikacji do przewozu towarów niebezpiecznych, uprawnień operatorów maszyn budowlanych oraz do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych. Istotną grupę stanowią uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza. W ZDZ od 1992 r. funkcjonują szkoły średnie dla młodzieży i dorosłych. Stanowią one uzupełnienie oferty placówek publicznych i kształcą specjalistów na potrzeby rynku pracy w Kielcach. Młodzież ma do wyboru edukację w: liceach, technikach, szkołach branżowych i szkole muzycznej. Szkoły ZDZ aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych na terenie Kielc. Integracja Polski z Unią Europejską pozwoliła poszerzyć zakres działalności firmy o szkolenia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. ZDZ w Kielcach w skali kraju wyróżnia się długoletnim doświadczeniem i renomą, a wśród klientów indywidualnych cieszy się powszechnym zaufaniem. Poprzez swój wkład w tworzenie kadr dla lokalnej gospodarki jest także solidnym partnerem dla lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Absolwenci ZDZ w Kielcach zasilają kadry wielu lokalnych firm usługowych i produkcyjnych.

Wnioskodawca: Prezydent Miasta Kielce za rekomendacją Rady Biznesu przy Prezydencie Kielc

 

 

Powrót na początek strony