Nagrody na Targach ENEX

Trwają Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W trakcie gali pierwszego dnia nagrody za produkty oraz stoiska wręczali m.in. Prezydent Kielc i Prezes Targów.

Już po raz 26. Kielce są gospodarzem Targów ENEX i stanowią najważniejszy punkt na mapie Polski dla twórców i miłośników tej branży. Wystawcy prezentują tu efekty swoich działań, pracy i zaangażowania i z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród wystawców i zwiedzających.

- Kiedyś targi energetyki odnawialnej mieściły się w jednej hali, a dziś organizujemy je we wszystkich siedmiu halach Targów Kielce. Obecnie nie wyobrażamy sobie ani Polski, ani świata bez energii odnawialnej. Tegoroczne targi zgromadziły ponad 300 firm z 15 krajów -mówił dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.

Duże znaczenie targów ENEX, w tym szczególnie prezentowanych na nich technologii, zaakcentował także Prezydent Kielc.  - Kryzysy energetyczne czy perspektywa kończących się zasobów paliw kopalnych, a także potrzeba działań na rzecz ochrona środowiska powodują, że szukamy i udoskonalamy rozwiązania technologiczne w zakresie szerokorozumianego wytwarzania i magazynowania energii. Codzienne życie, ale także istotne wydarzenia na świecie co raz ukazują kolejne wyzwania w tym zakresie. – powiedział podczas gali Prezydent Bogdan Wenta. Poza tym, rozwiązania prezentowane na targach Enex są interesujące zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak również dla małych i lokalnych firm – dodał.

Pierwszego dnia Targów, które potrwają do 8 lutego do godziny 17:00 (czwartek) wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za zaprezentowane rozwiązania oraz najlepiej zaaranżowane i przygotowane stoiska.

W pierwszej z kategorii doceniono produkty z branży energia solarnej. Wyróżnienie otrzymała firma SolarBox Krzysztof Przewłucki za Fotowoltaiczny zestaw balkonowy 800W SolarBox III. Komisja oceniająca zdecydowała się również przyznać trzy medale. Otrzymały je następujące firmy:

 • SUNGROW POLSKA za SH15-20-25T,
 • GoodWe Technologies za Falownik hybrydowy ET G2 6-15 kilowatów z funkcją stabilizacji sieci,
 • Firma Avrii za Falownik Hybrydowy Avrii SOL Synergy.

W kategorii biomasa medal Targów Kielce otrzymał BLAZE HARMONY z Czech za Blaze Green. Za technologie wodorowe wyróżnienie powędrowało do HYDROGENTECH z Krakowa za dwustronne ogniwo stałotlenkowe DFC SOFC.

W kategorii magazyny energii medal Targów Kielce otrzymały dwie firmy:

 • ELMECH-ASE z Pruszcza Gdańskiego za MAGAZYN ENERGII- ENERGATE,
 • Firma 4EN z Warszawy - za System magazynowania i zarządzania energią elektryczną.

W kategorii pompy ciepła, komisja konkursowa przyznała cztery medale:

 • NIBE-BIAWAR z Krakowa za Gruntową pompę ciepła NIBE S1256,
 • MCD ELECTRONICS z Krakowa za Geokompakt - kotłownię plug and play opartą na gruntowych pompach ciepła,
 • CORAB z Krakowa za Pompę ciepła Encor,
 • KOŁTON z jabłonki za Inwerterową pompę ciepła AIRADAPT.

Kolejna kategoria to zarządzanie energią. Wyróżnienie otrzymały w niej firmy HEWALEX z Czechowic-Dziedzic za Opti - Ener 2.0, POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA za Mikrosieć elektroenergetyczną, POLLIN ZAKŁAD ELEKTRONICZNY z Warszawy za Serię automatycznych przełączników faz.

W kategorii zarządzanie energią medal wędruje do firmy SOLGEN z Krakowa za Sterownik VGE Smart.

W kategorii nagród produktowych, elektromobilności komisja przyznała wyróżnienie do ZPUE z Włoszczowy za stację ładowania pojazdów elektrycznych typu EV-C 30.

Wyróżnienia i nagrody TOP DESIGN za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego otrzymali: Marstek Energy, ZPUE, ASTRONERGY NEW ENERGY TECHNOLOGY, Sunergy USA, Merxu, Shenzhen Kstar New Energy, SOLITAN, GREE POLSKA, LONGi Solar Technology oraz Jiangsu Runergy New Energy Technology.

Kolejne wyróżnienia otrzymały firmy: 4EN, Zhejiang Hyxi Technology, Shangrao Jietai New Energy Technology, Viessmann, SUNGROW Polska, Shenzhen SOFARSOLAR, 7SUN Paweł Sternal, SOLPLANET, IBC SOLAR POLAND, KLIMA THERM (KAISAI).

Nagrody TOP DESIGN za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową trafiły do następujących firm:

 • Ningbo AUX Solar Import & Export,
 • GRODNO SA,
 • FOXESS,
 • Ecoflow Deutschland,
 • HUAWEI Polska,
 • Mitsubishi Electric Europe,
 • Panasonic heating & cooling solutions,
 • Midea Hiconics.

Powrót na początek strony