Najlepsze psy tropiące zostaną nagrodzone w Kielcach

Znawcy psiej hodowli i tresury z trzydziestu krajów wezmą udział w 27. Mistrzostwach Świata Psów Tropiących FCI IGP-FH 2022. Zawody po raz pierwszy odbędą się w Polsce, w dniach 11 - 16 października. Konkurencje rozgrywane będą na terenie województwa świętokrzyskiego, a uroczyste zakończenie i wręczenie pucharów odbędzie się w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc.

Organizatorami wydarzenia są: Związek Kynologiczny w Polsce oddział Lublin oraz Grupa Szkoleniowa Psów Lublin i GP-FH World Tracking Championships. Partnerem przedsięwzięcia jest Miasto Kielce. 

Naukę tropienia śladu pod okiem trenera rozpoczynają już ośmiotygodniowe szczeniaki. Najczęściej w tego typu zawodach startują owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie, ale występują także inne rasy.

- Zawody trwają kilka dni, psy idą tropem człowieka tzw. deptacza, który układa ślad o różnych kształtach z kilkoma zakrętami oraz śladami. Po kilku godzinach startujący zawodnik z psem tropiącym idzie po tym śladzie, a sędzia ocenia, który pies najlepiej tropi i przyznaje punkty. Każdy uczestnik musi się sprawdzić u dwóch różnych sędziów oraz na różnych osobach deptaczy w dwóch różnych terenach, np. jednego dnia na trawie, a drugiego na ziemi ornej - wyjaśnia Sławomir Znak, organizator Mistrzostw Świata w Tropieniu 2022.

Tegoroczna liczba uczestników jest rekordowa. Do udziału w mistrzostwach w Polsce zgłosili się zawodnicy z 30 krajów. Podczas zawodów odbywających się na Węgrzech było to 26 krajów, wcześniej w Czechach 24, a na Słowacji 22. Krajowe kwalifikacje do tegorocznych Mistrzostw Świata odbyły się w 2020 roku w Radawcu oraz w Palikijach koło Lublina. O Puchar Polski walczyło wtedy prawie sto psów rasowych.

Więcej o wydarzeniu na https://fci-igp-fh2022.weebly.com/bogdan-wenta-mayor-of-kielce.html

Powrót na początek strony