Narodowe Czytanie 2022 w Kielcach. Na Placu Artystów i z „Kubusiem” na Sienkiewce

W ramach akcji Narodowe Czytanie 2022 kielczanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wysłuchali na Placu Artystów i na ulicy Sienkiewicza. Czytali aktorzy, uczniowie kieleckich szkół, a także zastępcy prezydenta Kielc Agata Wojda i Marcin Chłodnicki.

Na Placu Artystów czytanie odbyło się w ramach drugiej edycji festiwalu literackiego Herling-Grudziński Festiwal. Ballady i romanse przedstawili aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego: Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński.

Natomiast kielczanie spacerujący ulicą Sienkiewicza słuchali utworów Adama Mickiewicza w pięknej interpretacji aktorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego: Agaty Soboty, Małgorzaty Oracz oraz Andrzeja Skorodzień, o oprawę muzyczną zadbał pianista Andrzej Wolski. Czytanie odbyło się we współpracy z Antykwariatem Naukowym im. Andrzeja Metzgera.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. 

Powrót na początek strony