Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w Kielcach

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta poświęcona jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kiecach odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczny program święta. W spotkaniu z dziennikarzami z ramienia miasta udział wziął Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Organizatorami obchodów są: Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewoda Świętokrzyski. Współorganizatorami są: Prezydent Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wzgórze Zamkowe w Kielcach Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Jak zaznaczył prezydent Kielc Bogdan Wenta, Miasto Kielce wspólnie z wojewodą świętokrzyskim i naczelnikiem Delegatury IPN w Kielcach zaprasza do uczczenia tego święta poprzez udział w uroczystościach głównych 1 marca, ale także po tej dacie korzystając z wydarzeń towarzyszących zaproponowanych przez jednostki miejskie. - Z naszej strony zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na lekcję historyczną połączoną z prelekcją „Bohaterowie powojennego podziemia- Żołnierze Wyklęci” oraz na tradycyjny Bieg Tropem Wilczym, który organizuje Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy sieBIEGA w partnerstwie z Urzędem Miasta Kielce oraz Fundacją Wolność i Demokracja - podkreślił prezydent.

Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Grzegorz Maciągowski przypomniał, że pamięć kielczan o Żołnierzach Wyklętych wyraźnie da się odczuć pod byłym więzieniem przy ul. Zamkowej. - W czasie poprzedzającym dzień 1 marca przy ścianie straceń oraz pod tabliczkami z wizerunkami żołnierzy podziemia, którzy zginęli zawsze płoną znicze - mówił Grzegorz Maciągowski. - Obecności sylwetek żołnierzy na murze pamięci, których ilość sukcesywnie zwiększamy to zasługa Miasta Kielce oraz Instytutu Pamięci Narodowej - dodał.

Program obchodów w Kielcach, 1 marca 2023:

godz. 9.00 - msza święta w Bazylice Katedralnej

godz. 10.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim

godz. 10.30 - pomnik Armii Krajowej: wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie Hymnu Państwowego, modlitwa za Żołnierzy Wyklętych, Apel Pamięci, salwa honorowa, ceremonia złożenia wieńców i wiązanek, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

godz. 12.00 - cmentarz: złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci Żołnierzyk AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.

W ramach uczczenia Żołnierzy Wyklętych w Kielcach odbędzie się również akcja „Zapalmy znicz pamięci” na Skwerze Stefana Żeromskiego przy pomniku Armii Krajowej, gdzie o 18.00 zapalone zostaną znicze od mieszkańców Kielc i regionu.

Wydarzenia towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023:

24 lutego-15 czerwca - „Straceni. Sylwetki ofiar reżimu stalinowskiego” – prezentacje grafik: CE IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, ul. Warszawska 1.

24 lutego-31 marca - „August Emil Fieldorf” - prezentacja wystawy: CE IPN „Przystanek Historia”.

26 lutego, godz. 17.00 w Targach Kielce koncert „Rzuciliśmy życie na szańce” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaproszenia na spektakl można otrzymać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach oraz redakcji Radia Kielce.

1 marca, godz. 9.30 - wykład „Niezłomni, Wyklęci – przywróceni pamięci” oraz projekcja filmu „Polska szuka bohaterów” w reż. A. Gołębiewskiego: CE IPN „Przystanek Historia”.

1 marca, godz. 17.00 - wykład otwarty Marka Jończyka „Żołnierze Wyklęci - niezłomni w walce o suwerenną Polskę”: CE IPN „Przystanek Historia”.

1 marca - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach: Filia nr 13 (ul. Naruszewicza 25) lekcja tematyczna połączona z prelekcją delegata z IPN oddział w Kielcach „Bohaterowie powojennego podziemia- Żołnierze Wyklęci” - dla klasy V SP nr 34 w Kielcach. W pozostałych filiach będą wyeksponowane książki o wyżej wymienionej tematyce.

1-23 marca - „Łukasz Ciepliński” - prezentacja wystawy: Skwer Stefana Żeromskiego w Kielcach.

5 marca, godz. 11.00 - Bieg Tropem Wilczym - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy sieBIEGA, (Miasto Kielce - w partnerstwie z Fundacją Wolność i Demokracja): Rynek w Kielcach. Trasa: 10 km.

27 marca - rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu „O Polskę biało-czerwoną. Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”.

Powrót na początek strony