1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta poświęcona jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczny program święta. W spotkaniu z dziennikarzami udział wziął Szczepan Skorupski, sekretarz Urzędu Miasta Kielce.
Organizatorami obchodów są: Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewoda Świętokrzyski.
Współorganizatorzy uroczystości to: Prezydent Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Jak zaznaczył sekretarz Szczepan Skorupski, Urząd Miasta co roku angażuje się w organizację wydarzenia, zapewniając obsługę techniczną podczas głównych uroczystości przy pomniku Armii Krajowej. - Naszą rolą jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej oprawy święta, ale dotarcie do mieszkańców naszego miasta, szczególnie do ludzi młodych, tak aby, jak najwięcej osób mogło wziąć udział w proponowanych wydarzeniach - zaznaczył.
Program obchodów w Kielcach, 1 marca:
W ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach odbędzie się również:
Otwarcie wystawy „Armia Krajowa” 28 lutego br., godz. 11.00, Rynek w Kielcach.
Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” (pokaz dla szkół): 4 marca br., Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Prezentacja wystawy „Łukasz Ciepliński” marzec br., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska 5.
Promocja komiksu „Wilcze tropy” o Antonim Hedzie „Szarym”: marzec br., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.
Gra miejska Action Track „Uskok, Inka, Zagończyk... - poznaj historie Wyklętych”: Kielce, 1-7 marca br.
Zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych: marzec br.