Narodowy Spis Powszechny. Kielce liderem wśród miast wojewódzkich

Spisujemy się na medal. Kielce są liderem wśród miast wojewódzkich pod względem liczby osób, które już dokonały samospisu, to ponad 56 procent mieszkańców. Nasze województwo pod tym względem jest na trzecim miejscu w kraju.

- Uważam to za swój obywatelski obowiązek, trochę przewlekliśmy to, ale były różne powody. Podstawowy plus, że przebiegało to bardzo sprawnie. Nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że tak sprawnie, z tym większą przyjemnością ten obowiązek wypełniliśmy - mówią  Maria i Mieczysław Poborscy.

Spisać można się na wiele sposobów: przez internet, infolinię lub odwiedzając jeden z punktów do samospisu. Te działają w Urzędzie Statystycznym i w każdej gminie. W kieleckim ratuszu również można liczyć na fachową pomoc. Od kwietnia skorzystało z niej prawie dwa tysiące osób. Pani Lila Kiełb na co dzień mieszka we Włoszech, swój obywatelski obowiązek postanowiła wypełnić w Urzędzie Miasta Kielce. - Taka forma mi odpowiada, bo jest szybka i wiem, że będzie to zrobione dobrze - podkreśla.

Gminne Biuro Spisowe znajduje się w Urzędzie Miasta Kielce, Rynek 1, pokój 143 czynne:

• w każdy poniedziałek w godzinach 7.30 - 17.30,
  • od wtorku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30.

WAŻNE ! Osoby, które w wypełnieniu formularza spisowego, będą chciały skorzystać z pomocy pracownika UM Kielce powinny wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 41 36 76 143 i umówić się na wizytę na następny dzień.

Osoby, które jeszcze się nie spisały mogą spodziewać się rachmistrza. Wcześniej kontaktuje się przez infolinię 22 279 99 99 lub ze specjalnego numeru 22 828 88 88.  W regionie pracuje 510 rachmistrzów, a w Kielcach ponad 70.

- Jeszcze wiele osób pozostaje do spisania, musimy pamiętać, że jest to obowiązek nas wszystkich - mówi Ewa Tomczyk z-ca dyr. Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Spisy powszechne prowadzane są w każdym kraju na świecie, są ważne dla prawidłowego funkcjonowania państwa, ale także dla każdego mieszkańca. Ich wynik odpowiada na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy.

- Należy dodać, że również Unia Europejska nakłada na państwa członkowskie obowiązek przekazywania danych dotyczących ludności i mieszkań. Te dane są następnie wykorzystywane chociażby do podziału środków unijnych czy podzielenia miejsc w Parlamencie Europejskim – wyjaśnia Ewa Tomczyk z-ca dyr. Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Z tych danych korzystają również samorządy, dzięki nim mogą lepiej zaplanować swoje działania w zakresie pomocy społecznej czy oświaty.

- Spis jest raz na 10 lat i to porównanie do poprzedniego spisu jest dla nas ważną informacją, ponieważ te dane pokazują pewne trendy w społeczeństwie np. pod względem demograficznym. To również jest bardzo istotne dla władz samorządowych, które tworzą dokumenty dotyczące rozwoju miasta z myślą o kolejnych pokoleniach – podkreśla Szczepan Skorupski sekretarz Miasta Kielce.

Urząd Statystyczny wraz z samorządem Kielc organizuje szereg wydarzeń promujących Narodowy Spis Powszechny. To spisy podczas wydarzeń w Klubach Seniora w spółdzielniach mieszkaniowych lub podczas akcji Lato ze spisem w Kielcach. Spisujemy się do 30 września.