Naturalne łąki kwietne powstaną w Kielcach

Pilotażowy program tzw. naturalnych łąk kwietnych będzie realizowany w Kielcach. Wybrano już kilkanaście lokalizacji, w których zostaną one utworzone. Są to przede wszystkim tereny zielone w sąsiedztwie ulic, m.in. Zagnańskiej, Grunwaldzkiej, Radomskiej czy Sandomierskiej.

Łąki kwietne, oprócz często ciekawych walorów wizualnych, wzbogacają ekosystem, będąc miejscem o szerokiej bioróżnorodności. To także więcej tlenu w miastach. Przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu wilgotności powietrza.

W kolejnych etapach projektu, jego inicjatorzy planują zachęcić do podobnych działań mieszkańców miasta. Zaproszenia kierowane będą m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Naturalne łąki kwietne będą odpowiednio oznaczone. Niewykluczone, że zostaną im nadane jakieś kształty, co później będzie mogło być wykorzystane np. w grach miejskich.