Nauczycielki z Winnicy doskonalą się w Kielcach

Osiem nauczycielek z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej z Winnicy przyjechało do Kielc, aby doskonalić swój warsztat pracy oraz podnieść kwalifikacje. W 2024/2025 roku szkoła prowadzona przez Konfederację Polaków Podola w Winnicy liczy prawie 100 uczniów, a wszystkich razem w Szkole Sobotnio-Niedzielnej jest prawie 250 osób.

Staże kilkuosobowych grup nauczycieli z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej organizowane są od 2015 roku. W tym roku wizyta odbyła się od 20 do 26 października. Stałym punktem programu stażu są zajęcia w Szkole Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Sienkiewicza w Kielcach. Tym razem nauczycielki gościły także w Szkole Podstawowej nr 39 im. S. Moniuszki, Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz Zespole Szkół Katolickich.

- Chcielibyśmy, żeby ten projekt był kontynuowany. Bardzo ważne jest dla nas wspieranie naszych przyjaciół z Ukrainy i wiemy, jak istotna jest dla nich możliwość odetchnięcia od realiów wojny i spędzenie spokojnego czasu w Polsce. Cieszymy się, że w ten sposób możemy wzmocnić również ich kompetencje i zapoznać z naszą kulturą i językiem - mówi zastępca prezydentki Kielc Bartłomiej Zapała.

Historia Szkoły Sobotnio-Niedzielnej zaczęła się w 1998 roku, kiedy rozpoczęły się sobotnie zajęcia z języka polskiego, historii i kultury dla chętnych. Początkowo było to 15 osób, ale z czasem przybywało zainteresowanych. Do 2011 roku zajęcia odbywały się raz w tygodniu w niedzielę dla 6 grup. Były to – dzieci od 6 do 10 lat, młodzież, dorośli, emeryci. Od 2011 roku lekcje zaczęto prowadzić także w soboty. Uczęszczają na nie uczniowie klas 1-9. W 2024/2025 roku szkoła sobotnia liczy prawie 100 uczniów, a wszystkich razem w Sobotnio-Niedzielnej jest prawie 250 osób.

Teraz lekcje prowadzi 6 nauczycielek oraz 1 nauczycielka z ORPEG-u. Obecnym prezesem Konfederacji Polaków Podola i dyrektorem Sobotnio-Niedzielnej Szkoły działającej przy Konfederacji jest Włodzimierz Pawłowski.

Urząd Miasta organizuje także dla uczniów z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej z partnerskiej Winnicy - Letnią Szkołę Historii, Kultury i Języka Polskiego w Kielcach. W tym roku odbyła się już 16 edycja.