Nauka ekologii poprzez zabawę, czyli Kieleckie Dni Energii

Zabawy, konkursy, zielone warsztaty i pokazy – to tylko część atrakcji przygotowanych dla mieszkańców stolicy regionu z okazji szóstej edycji „Kieleckich Dni Energii”. W Parku Miejskim oraz w Centrum Geoedukacji stanęły stoiska edukacyjne, na których młodzi i starsi mogli się dowiedzieć jak oszczędzać energię i dbać o czyste powietrze.

Kieleckie Dni Energii przygotowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce wraz z wieloma partnerami, wpisują się w kształtowanie wizerunku Kielc jako miasta nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom i dbającego o stan naszego środowiska.

W wydarzeniu w Parku Miejskim uczestniczyła zastępczyni Prezydenta Kielc Agata Wojda. - Kieleckie Dni Energii, to akcja edukacyjna skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Chcemy informować jak można oszczędzać energię, a jednocześnie zachęcać do zmiany nawyków, żeby zamiast jazdy samochodem wybierać inne, bardziej ekologiczne środki transportu. Dlatego dzisiaj promujemy rower, komunikację publiczną, a przede wszystkim ekologiczną postawę – powiedziała Agata Wojda.

Na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce uczestnicy zajęć ruchowych, mogli się dowiedzieć jak dbać o środowisko podczas codziennych czynności. Chętni mogli wsiąść na specjalny rower i przekonać się jak za pomocą siły swoich mięśni można wytworzyć prąd. 

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego przygotowało stoisko, na którym uczestnicy poznawali temat odnawialnych źródeł energii, zbadali tajniki obwodów elektrycznych, mogli też wyprodukować prąd z owoców.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami zaprezentowało krótki film o wytwarzaniu energii ze skompostowanych odpadów, a Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprosiło najmłodszych do rozwiązywania ciepłowniczych labiryntów, krzyżówek i quizów. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego przygotował konkurs dotyczący komunikacji zbiorowej. Straż Miejska poprzez gry i zabawy edukowała jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie i stan środowiska.

Partnerami wydarzenia były również Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe, Nadleśnictwo Kielce, PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który zaprezentował urządzenie do badania jakości powietrza.

Kieleckie Dni Energii odbywają się również w Centrum Geoedukacji. W holu głównym przygotowane zostały stoiska do samodzielnego wykonywania mini-eksperymentów związanych z energią.

Akcja „VI Kieleckie Dni Energi” współfinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 13 883 zł.

indeks.jpg

Powrót na początek strony