Nosan Kielce wciąż liderem Bilardowej Ekstraklasy. Mistrzowie z pierwszą porażką w sezonie

Trzech zawodników oraz pięcioro dzieci
M.Urban

Tuż po majówce w stolicy województwa świętokrzyskiego rozegrany został kolejny w tym sezonie zjazd Bilardowej Ekstraklasy. W Galerii Echo przez trzy dni rywalizowało ze sobą dziewięć najlepszych zespołów w Polsce, w tym Nosan Kielce.

Kielecki klub prowadzony przez Marka Marcinkowskiego tym razem miał do rozegrania dwa spotkania. Do pierwszego meczu doszło w czwartek, a rywalem była Akademia Bilardowa Rokietnica z doskonale znanym wśród tutejszych kibiców Radosławem Babicą na pokładzie (były zawodnik Nosanu). Tym samym naprzeciw siebie stanęli mistrz Polski z 2022 roku (w tej roli Nosan) oraz triumfator ligowych zmagań 2021 roku – Rokietnica.

W dwóch pierwszych sesjach zdecydowanie przeważał gospodarz zjazdu, który zamknął je czteropunktową przewagą (8:4). Ku zaskoczeniu wszystkich Nosan w ostatniej sesji roztrwonił przewagę z nawiązką. Duet Michał Turkowski i Tomasz Kapłan przegrali z Babicą i Adamem Stankiewiczem aż 3:8. Ten bilans sprawił, że ostatecznie zwycięsko z tego starcia wyszła Rokietnica, która jako pierwsza uzyskała wymagany pułap punktów (12:11).

Na kolejne starcie Bilardowej Ekstraklasy z udziałem Nosanu Kielce trzeba było czekać do 6. kolejki, jaka odbyła się w sobotę. Tym razem ekipa ze stolicy województwa świętokrzyskiego zagrała z WSB Soffia Warszawa. Stołeczny klub, bez swojego lidera w postaci Mariusza Skonecznego, musiał uznać wyższość zeszłorocznego mistrza Polski. Nosan wygrał wszystkie trzy sesje kolejno 4:2, 4:0 oraz 4:2 zamykając mecz wynikiem 12:4.

Kielecki klub obecnie ma na swoim koncie 13 punktów. Porażka z Rokietnicą mogła poskutkować utratą pozycji lidera, ale tak się nie stało, gdyż mecz na majowym zjeździe przegrał także największy rywal Nosanu do złota, DaSo Team Dekada Sosnowiec. Klub ze Śląska w sobotę musiał uznać wyższość zawodników TCF HUB go77.pl Kraków (11:12).

Ostatni zjazd Bilardowej Ekstraklasy odbędzie się w połowie września. Po tej serii spotkań poznamy dwóch spadkowiczów i dowiemy się, kto awansuje do Final Four.

4. kolejka:

Green Club Gdańsk – Fair Play Jaworzno  12:9

Nosan Kielce – Akademia Bilardowa Rokietnica 11:12      

Zakręcona Bila Poznań – Akademia Bilardowa Rokietnica  3:12

TCF HUB go77.pl Kraków – Metal Fach LP Sokółka 12:11

5. kolejka:

Metal Fach LP Sokółka – Zakręcona Bila Poznań 10:12    

Akademia Bilardowa Rokietnica – WSB Soffia Warszawa PRZEŁOŻONY

DaSo Team Dekada Sosnowiec – Green Club Gdańsk 12:10
Fair Play Jaworzno – TCF HUB go77.pl Kraków 12:11

6. kolejka:

WSB Soffia Warszawa – Nosan Kielce 4:12

WSB Soffia Warszawa – Metal Fach LP Sokółka 6:12

Zakręcona Bila Poznań – Fair Play Jaworzno 8:12

TCF HUB go77.pl Kraków – DaSo Team Dekada Sosnowiec 12:11

Organizatorem rozgrywek Bilardowej Ekstraklasy jest Polski Związek Bilardowy.

Partnerami są:  Galeria Echo, ML Billard, Mezz (Japonia), Aramith i Iwan Simonis (Belgia), Hotel Tęczowy Młyn, Bookgame, Clash (Holandia), Sportklub Polska, TVSPORTS.PL.

Wyniki i tabele na stronie Ekstraklasy: http://bilard-sport.pl/liga/terminarz_ekstraklasa.php

Transmisje na żywo ze spotkań Bilardowej Ekstraklasy: https://www.youtube.com/@TVSPORTSPL

W rozgrywkach Polskiej Ligi Bilardowej organizowanej przez Polski Związek Bilardowy w Polsce bierze udział 55 zespołów. Rozgrywki organizowane są na trzech szczeblach:

Ekstraklasa – 9 zespołów – walka o tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

I Polska Liga Bilardowa – 10 zespołów – awans do Ekstraklasy otrzymują 2 najlepsze zespoły.

II Polska Liga Bilardowa – 36 zespołów w 6 sześciu regionalnych grupach – awans do I ligi otrzymują 3 najlepsze zespoły.

Fot. Maciej Urban

Powrót na początek strony