Nowa siedziba „Kubusia” coraz bliżej

Wkrótce rozpocznie się przebudowa zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej, gdzie powstanie nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. W środę, 15 września prezydent Kielc Bogdan Wenta podpisał umowę z wykonawcą tej ważnej dla mieszkańców inwestycji, firmą Anna-Bud z podkieleckiej Bilczy.

Nowa siedziba teatru "Kubuś" będzie się mieścić w zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym. Na potrzeby kieleckiej sceny młodego widza zaadaptowane zostaną budynki dawnej kuźni i dworu starościńskiego.

Harmonogram oraz zakres prac zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli prezydent Kielc Bogdan Wenta, jego zastępcy Bożena Szczypiór i Marcin Chłodnicki, przedstawiciele wykonawcy, a także aktorzy i dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Piotr-Bogusław Jędrzejczak.  

- To niezwykle ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców, jaki i wszystkich artystów oraz osób związanych z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”. Powstanie nowa infrastruktura teatralna, nowe sceny umożliwią widzom lepszy odbiór prezentowanych sztuk, a aktorzy będą mogli pracować w lepszych warunkach. Dzięki tej inwestycji wzmocni się promocja Kielc przez kulturę – podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Wartość inwestycji, zgodnie z podpisaną umową wynosi 37 mln 449 tys. złotych. Urząd Miasta Kielce pozyskał na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w wysokości ponad 12 mln oraz 812 tys. złotych z budżetu państwa.

- Powierzchnia użytkowa nowej siedziby teatru powiększy się i będzie mieć ponad 2000 metrów kwadratowych. Powstaną dwie sceny: duża z miejscem dla około 150 osób, oraz mała na 80 widzów. Inwestycja nie należy do najłatwiejszych, ale jesteśmy przekonani, ze wyłoniony w przetargu wykonawca podoła temu zadaniu – powiedziała Bożena Szczypiór zastępca prezydenta Kielc.

Sceny znajdować się będą w budynku dworu starościńskiego. W obiekcie powstaną też eleganckie foyer, szatnie i toalety dla widzów oraz bufet. Natomiast budynek dawnej kuźni zostanie zagospodarowany na cele administracyjne, znajdą się tam również pracownia plastyczna wraz ze stolarnią, a także część garderób dla aktorów teatru.

- To bardzo ważny dzień dla kieleckiej kultury, ponieważ Teatr „Kubuś” wywarł mocny wpływ na rozwój wielu pokoleń kielczan. Wszyscy widzieliśmy przez te lata wielki kunszt aktorski, zaangażowanie i pasję, ale dopiero ta nowa siedziba pozwoli w pełni zaprezentować ogromny potencjał całego zespołu Teatru – podkreślił Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

Dzięki gruntownym zmianom w nowej siedzibie Teatru „Kubuś” znacznie podniesie się poziom komfortu i bezpieczeństwa widzów, aktorów oraz pracowników, a także zwiększy się dostępność teatru dla osób z niepełnosprawnościami.

- Pragnę podziękować Panu prezydentowi, że ten ostatni przetarg został tak starannie przygotowany, że mamy wyłonionego wykonawcę i przystępujemy do budowy. Każdy dzień uświadamia nam jak bardzo ważne są dla nas te przenosiny. Brakuje nam miejsca w kżdym zakresie, a dodatkowo w czasie epidemii jesteśmy zmuszeni do zmniejszenia jeszcze liczby miejsc na widowni – podkreślił dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Piotr-Bogusław Jędrzejczak.  

O rozpoczęciu realizacji z wielką radością mówili też aktorzy Teatru. Agata Sobota mocno zabiegała o nową siedzibę dla "Kubusia".

- To niezwykła chwila. Długo na nią czekaliśmy. Dzisiaj widzę te podpisane umowy i wiem, że nowa siedziba powstanie, a aktorzy będą mogli pracować w godnych warunkach. Mam nadzieję, że ten nowy budynek będzie służył przede wszystkim młodym ludziom. Myślę, że jeśli chętniej będą nas odwiedzać, to w przyszłości będą odwiedzać też inne teatry – stwierdziła.

- Pracuje w teatrze czterdzieści lat, wychowałam dwa pokolenia widzów i bardzo się cieszę, że niedługo będziemy mogli realizować swoje pasje w nowym miejscu – podkresliła Dorota Anyż.

- Warto podkreślić, że bliskie sąsiedztwo instytucji Wzgórza Zamkowego pozwoli nam na jeszcze bliższą współpracę. To piękne miejsce, myślę, że będzie nam tu dobrze - dodał Zdzisław Reczyński.

W przyszłym tygodniu teren zostanie przekazany wykonawcy, który rozpocznie prace na początku października. Inwestycja powinna się zakończyć w czerwcu 2023 roku.

RPO EFRR.jpg

 

Powrót na początek strony