Nowa siedziba „Kubusia” gotowa. Pierwsza premiera już zaplanowana

Widzowie i aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" im. Stefana Karskiego czekają na otwarcie nowej sceny. Ten dzień jest już bardzo blisko, budowa nowej siedziby dobiegła końca. Przestronne pomieszczenia oraz najnowocześniejszy sprzęt techniczny, pozwolą zabrać najmłodszych i starszych widzów do magicznego świata teatru. W sierpniu tego roku zobaczymy pierwszy spektakl na deskach nowej sceny.

Budynki dawnej kuźni i Dworu Starościńskiego na Wzgórzu Zamkowym odzyskały dawny, historyczny blask. W obiekcie przeprowadzono już odbiory techniczne. Miasto Kielce uzyskało pozytywne stanowisko Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej w sprawie dopuszczenia budynku do użytkowania. W dniu 19 stycznia 2024 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Kielce wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu przy ul. Zamkowej, który wkrótce zostanie przekazany w dzierżawę Teatrowi "Kubuś".

We wtorek, 30 stycznia nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” odwiedzili zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór wraz z dyr. Kancelarii Prezydenta Sławomirem Stachurą oraz pracownikami Biura Inwestycji UM Kielce.

- To niezwykle ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców, jaki i wszystkich artystów oraz osób związanych z Teatrem. Nowoczesne sceny umożliwią widzom lepszy odbiór prezentowanych sztuk, a aktorzy będą mogli pracować w lepszych warunkach - powiedziała Bożena Szczypiór zastępca prezydenta Kielc.

"Kubuś” będzie mieć dwie sceny, dużą z widownią dla około 150 osób oraz małą z 50 miejscami. Nowoczesne oświetlenie i rozwiązania techniczne, w tym ruchome elementy scen, dadzą nowe możliwości inscenizacyjne. Sceny zostały wyposażone w immersyjny system dźwięku, który pozwoli odbiorcom zanurzyć się w przestrzeni akustycznej. Obecnie prowadzone są próby techniczne sprzętu.

Powstało też eleganckie foyer i szatnia. Natomiast budynek dawnej kuźni został zagospodarowany na cele administracyjne, znajdą się tam również pracownia plastyczna wraz ze stolarnią, a także część garderób dla aktorów. Na parterze powstała m.in. sala konferencyjna, w której odsłonięto część starej ściany i zachowano zabytkowy strop ze sklepieniem kolebkowym. W nowej siedzibie „Kubusia” znalazło się miejsce również na trzy pokoje gościnne, które usytuowano na poddaszu budynku administracyjnego.  Pomiędzy głównymi budynkami powstał łącznik.

Pierwsza premiera zaplanowana jest na 31 sierpnia i 1 września 2024 roku. Dyrektor teatru nie chce na razie zdradzać szczegółów, ale już wiadomo, że będzie to propozycja dla dużych widzów. – Zdradzę tylko tyle, że będzie to premiera lalkowa z muzyką flamenco. Myślę, że każdy będzie chciał zobaczyć jak ten nowy „Kubuś” wygląda i być może dorośli widzowie przełamią swoje przyzwyczajenia i będą nas regularnie odwiedzać – mówi dyrektor teatru Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Adaptacja budynków zespołu powięziennego na potrzeby teatru kosztowała około 40 mln zł. Projekt powstał przy wsparciu unijnych funduszy z RPO województwa świętokrzyskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 4 Dziedzictwo naturalne i kulturowe, Działania 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

RPO EFRR.jpg