Nowa strażnica oficjalnie otwarta

Nowocześnie i wygodnie. Zmodernizowana siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach została uroczyście otwarta. Strażnica przy ulicy Sandomierskiej jest największą w województwie świętokrzyskim. Obecnie służbę pełni w niej 105 strażaków, którzy zabezpieczają część miasta Kielce i osiem gmin powiatu kieleckiego.

W uroczystości uczestniczyli dowódcy Państwowej Straży Pożarnej z Komendantem PSP  nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem na czele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz świętokrzyscy parlamentarzyści.

- Kielecka straż pożarna jest dumna, że w swoich zasobach ma taki obiekt, który znacząco odmienił warunki pełnienia służby – powiedział Komendant Miejski PSP w Kielcach st. bryg. Sławomir Karwat.

Budynek strażnicy został gruntowanie przebudowany i rozbudowany. Składa się z części socjalnej, garażowej i magazynowej, przeznaczonej na sprzęt. Powstały też nowe obiekty sportowe: boiska wielofunkcyjne, bieżnia i ściana wspinaczkowa. W jednostce służbę pełni ponad stu strażaków, którzy zabezpieczają operacyjnie miasto Kielce i osiem sąsiednich gmin – to prawie 162 tysiące mieszkańców.

Nowy obiekt zdecydowanie poprawi komfort pracy strażaków oraz warunki garażowania i konserwacji sprzętu pożarniczego i specjalistycznego.

- Straż stale się doposaża, dlatego potrzebowaliśmy więcej miejsca. W tej jednostce działają dwie grupy specjalistyczne: grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego i grupa ratownictwa technicznego. Specjalistyczne stanowiska do konserwacji sprzętu są niezbędne - podkreślił bryg. Mariusz Góra z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach.

- Powstanie nowej siedziby strażaków wsparło Miasto Kielce, na wyposażenie budynku przekazaliśmy z budżetu 250 tysięcy złotych – podkreślił prezydent Kielc. – Dzięki współpracy władz samorządowych, państwowych i PSP mogliśmy lepiej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Kielc i sąsiednich gmin, to jest bardzo ważne – dodał Bogdan Wenta.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak podkreślił, że nowoczesna siedziba kieleckich strażaków, to tylko jeden z elementów całego programu modernizacji straży i systemu ratownictwa, który będzie kontynuowany.

– W Parlamencie przygotowywana jest kolejna ustawa modernizacyjna, będziemy dalej w świętokrzyskim budować, zmieniać i poprawiać, żeby mieszkańcy regionu oraz osoby, które chętnie odwiedzają województwo, czuli się bezpieczni – podkreślił nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Prace związane z rozbudową JRG1 rozpoczęły się w 2018 roku. Koszt inwestycji wyniósł 16,5 mln zł. Pieniądze pochodziły m.in. z rządowego Programu Modernizacji Służb Mundurowych.

Powrót na początek strony