Nowa wystawa w Punkcie Promocji Kielc

W Punkcie Promocji Kielc można oglądać nową wystawę, poświęconą walkom żołnierzy i ludności cywilnej w obronie Kielc z 5. września 1939 r. Wystawa przygotowana została przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach i obejmuje ekspozycję plansz edukacyjno-informacyjnych oraz prezentację oryginalnego uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z okresu międzywojennego, ze zbiorów prezesa stowarzyszenia - Zbigniewa Kowalskiego.

Punkt Promocji Kielc czynny jest na Dworcu Autobusowym, przy ulicy Czarnowskiej 12, od wtorku do soboty w godz. 12:00-17:00 - (wejście od strony tunelu A).

Wystawa towarzyszy wydarzeniu pt. "1939. Bój o Kielce", jakie odbyło się w sobotę 4 września na skwerze Edmunda Niziurskiego przy Kadzielni, w rejonie miejsca obrony miasta w trakcie kampanii wrześniowej.

W jego ramach Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach zorganizowało ceremonię odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej płk. Wacławowi Wilniewczycowi – dowódcy obrony miasta, w skład której wchodzili żołnierze z Lublińca, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, Dębicy, Tarnowskich Gór, Krakowa oraz kielczanie, a ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej. Wydarzeniu towarzyszył także piknik historyczny w trakcie którego odbyła się IX edycja Lauru Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wśród uczestników wydarzenia były m.in.: muzea z Kielc, regionu świętokrzyskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, grupy rekonstrukcyjne oraz służby mundurowe. Eksponowany był historyczny sprzęt m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej.

Upamiętnienie zostało ufundowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, które było głównym organizatorem uroczystości. Odlewy orła wojskowego oraz Krzyża Walecznych, które zostały zamieszczone przy tablicy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

W ramach wydarzenia w kolejnych tygodniach zaplanowane są m.in. kampania promująca oddolną inicjatywę realizacji Muralu Pamięci Obrońców Kielc 1939 r. w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego oraz ogólnopolska konferencja naukowa, przewidziana na 7 października.

Wystawa w Punkcie Promocji 02.jpg

Powrót na początek strony