Nowi kielczanie, popularne imiona i śluby w 2020 roku

Jakie imiona najczęściej nadawali kielczanie swoim dzieciom, ilu nas przybyło, jak wiele par zdecydowało się na ślub? W 2020 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach zarejestrowano 5 541 noworodków.

- Tylko trzeba też liczyć się z tym, że kilkanaście albo kilkadziesiąt dzieciaczków to są też dzieci urodzone poza granicami Polski. To są tak zwane transkrypcje, czyli wpisanie tych zagranicznych aktów w polskie księgi - mówi  Piotr Mołas, kier. Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich.

W tym roku większość rejestracji noworodków, ze względu na pandemię Covid-19 odbyła się za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Jakie imiona najchętniej rodzice nadawali swoim pociechom w tym roku? W Kielcach najwięcej było dziewczynek o imieniu Zuzanna – 120. W dalszej kolejności pojawiały się imiona Maja - 117, Hanna - 116, Julia – 89 i Zofia - 86.

- Te imiona tak naprawdę się nie zmieniają, tylko zmieniają się te kolejności, jeśli chodzi o samą liczbę tych nadawanych imion. Jeśli chodzi o chłopców, to po dominacji czteroletniej w Kielcach Antoniego w końcu jakieś inne imię się pojawiło, czyli imię Aleksander - mówi Piotr Mołas, kier. Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich.

Chłopcom najczęściej rodzice nadawali imiona: Aleksander - 157, Jan - 137, Antoni - 133, Franciszek – 119 i Jakub – 115.

Rzadkie imiona nadawane dzieciom to m.in.: Naomi, Estera, Jasmina, Kryspin, Fryderyk, Waldemar, Joachim i Ernest.

W Kielcach w tym roku urodziło się niestety o ponad 200 dzieci mniej niż w 2019 roku. Podobnie było ze ślubami, których było 712 (śluby cywilne, konkordatowe i transkrypcje), to o ponad 270 mniej niż w ubiegłym roku.

- Wiąże się to też przede wszystkim z liczbą osób, które mogą uczestniczyć w ceremoniach ślubnych. Nie można robić przyjęć, więc tylko w okresie letnim była zwiększona liczba ślubów, a w okresie zimowym i jesiennym było ich mniej – mówi Piotr Mołas, kier. Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich.

Odbyło się 316 ceremonii cywilnych, a 11 uroczystości miało miejsce poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

Powrót na początek strony