Nowi lokatorzy Osiedla Nowe Jeziorany otrzymali klucze do mieszkań

Piętnaście kieleckich rodzin zamieszka u zbiegu ulic 1 Maja, Łódzkiej i Hubalczyków w Kielcach. To efekt czwartego etapu budowy mieszkań komunalnych na tzw. Nowych Jezioranach realizowanej przez Miasto Kielce z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowi lokatorzy otrzymali dziś klucze do mieszkań od prezydenta Bogdana Wenty. Uroczyste przekazanie kluczy odbyło się w obecności przewodniczącego Rady Miasta Kielce Jarosława Karysia oraz kieleckich radnych: Anny Myślińskiej, Marianny Noworyckiej- Gniatkowskiej i Tadeusza Koziora.

W czwartym etapie inwestycji powstało 15 mieszkań komunalnych, w tym dwa jednopokojowe (pow. 31,61m²), dziesięć dwupokojowych (pow. 39,16 m²) i trzy trzypokojowe (pow. 47,41m²). Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 597 m². Lokale wchodzą w skład mieszkaniowych zasobów miasta, aby w nich zamieszkać, najemcy musieli spełnić określone warunki, m.in. w zakresie określonego dochodu na jednego domownika. Za realizację całego projektu odpowiada Miejski Zarząd Budynków w Kielcach.

Jak zaznaczył Krzysztof Miernik, dyrektor MZB budynki na tzw. Nowych Jezioranach zasilane są w ciepło i ciepłą wodę z miejskiej sieci ciepłowniczej. Przekazywane lokale mają osobne wejścia, są wykończone i gotowe do zamieszkania. - Mieszkania, które oddajemy dziś w ręce kielczan, są w pełni wartościowe, i co ważne nie odbiegają od standardów, w których budują deweloperzy - mówił Krzysztof Miernik.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że ważnym partnerem projektu budowy mieszkań komunalnych jest Bank Gospodarstwa Krajowego, z którego wsparcie w ramach rządowego programu tworzenia lokali mieszkalnych, wyniosło 85% kwalifikowanych kosztów budowy. - W przypadku tej inwestycji na szczególną uwagę zasługuje nasz partner. Dzięki znacznemu wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego możemy odpowiadać na potrzeby naszych mieszkańców oraz oglądać, jak zmienia się charakter tego miejsca - mówił prezydent.

W imieniu Rady Miasta Kielce lokatorom nowych mieszkań pogratulował oraz złożył najlepsze życzenia przewodniczący Jarosław Karyś. - Cieszę się, że właśnie w tym czasie kończącego się roku, mieszkańcy Kielc otrzymali taki prezent, który być może da im szansę na nowe życie. Życzę wszystkim, aby mieszkało się wygodnie, a relacje z sąsiadami były jak najlepsze - mówił przewodniczący Rady Miasta Kielce.

- Nowe mieszkanie to nie tylko spełnienie marzeń, ale ogromne poczucie stabilizacji - mówił odbierając klucze Dariusz Lasek, jeden z nowych lokatorów Nowych Jezioran.

W sumie realizacja projektu kosztowała ponad 6 mln zł, z czego wkład własny z budżetu miasta wyniósł około 900 tys. zł.

Cykl inwestycyjny budowania „Nowych Jezioran” podzielony został na pięć etapów. Obecnie rozpoczął się ostatni etap inwestycji. Do połowy 2024 roku powstanie 26 mieszkań komunalnych. Miasto Kielce na piąty etap budowy mieszkań uzyskało bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 12 mln zł. Wkład własny miasta wyniesie ok. 3 mln zł.