Nowy dyrektor Muzeum Historii Kielc

Grzegorz Maciągowski we wtorek, 29 grudnia został powołany przez prezydenta Bogdana Wentę na dyrektora Muzeum Historii Kielc. Grzegorz Maciągowski wygrał konkurs na to stanowisko i obejmie je 1 stycznia 2021 roku, umowa o pracę będzie obowiązywać przez trzy lata.

W dniu nominacji nowy dyrektor mówił o swoich pierwszych planach - Chcę usytuować Muzeum Historii Kielc w nowym kontekście – podkreślił Grzegorz Maciągowski.

- Czas, w którym żyjemy, jest niezwykle dynamiczny. Ta dynamika odnosi się przede wszystkim do środków komunikacji i możliwości budowania przekazu, również oferty muzealnej. Muzeum Historii Kielc powinno być dostępne nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla kielczan, ludzi związanymi z Kielcami, którzy mieszkają na całym świecie. To muzeum musi również dostosowywać się do bieżącej historii, gromadzić również współczesne pamiątki, dokumentować to, co dzieje się teraz i to, co było kiedyś – powiedział Grzegorz Maciągowski dyr. Muzeum Historii Kielc.

Grzegorz Maciągowski jest absolwentem bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, podyplomowo skończył studia strategiczne zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz rynek sztuki i antyków w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Przez wiele lat zajmował się marketingiem, prowadził zajęcia dla studentów z historii książki. Jest również kolekcjonerem obrazów.

- Wydaje mi się, że moje doświadczenia zawodowe, które wiążą się z działalnością akademicką,  pracą w zakresie marketingu w dużej ogólnopolskiej firmie oraz moja działalność kolekcjonerska w połączeniu z kompetencjami pracowników muzeum mogą dać ciekawy efekt - powiedział Grzegorz Maciągowski dyr. Muzeum Historii Kielc.

W konkursie na dyrektora Muzeum Historii Kielc wzięło udział czterech kandydatów. Grzegorz Maciągowski zastąpi pełniącego obowiązki dyrektora Krzysztofa Myślińskiego.

Muzeum Historii Kielc otwarte zostało 1 lutego 2008 roku. Dzięki ofiarności licznych darczyńców i deponentów placówka wzbogaciła się o wiele interesujących eksponatów. Znaczna ich część prezentowana jest na wystawie stałej "Z dziejów Kielc". Muzeum prowadzi również bogatą działalność wydawniczą i edukacyjną.

Powrót na początek strony