12 668 uczniów podstawówek i 14 032 uczniów szkół ponadpodstawowych rozpoczęło dziś nowy rok szkolny w kieleckich szkołach. Po raz pierwszy dzwonek zabrzmiał dla 1637 dzieciaków, które rozpoczęły swoją przygodę z edukacją szkolną w klasie pierwszej. W oddziałach przedszkolnych w szkołach jest 89 „zerówkowiczów”. W kieleckich przedszkolach mamy w tym roku 4318 maluchów.
Na rozpoczęciu roku w Szkole Podstawowej nr 8 gościła prezydentka Kielc Agata Wojda.
- Wszystkim uczennicom i uczniom życzę samych sukcesów. Niech ten czas wypełni nie tylko nauka, ale też spotkania w gronie rówieśników – powiedziała Agata Wojda.
W nowym roku Miasto Kielce będzie stawiać na zwiększenie jakości nauczania i poprawę warunków dla uczniów.
- Najważniejszym wyzwaniem, które stoi przed kieleckimi placówkami oświatowymi jest zapewnienie coraz wyższego poziomu edukacji. Dzięki temu uczniowie z Kielc oraz ci, którzy wybrali nasze miasto, będą mogli osiągać doskonałe wyniki na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym. Kielce mają już teraz dobrą markę, ale cały czas możemy stawać się lepsi – podkreślił zastępca prezydenta Kielc Bartłomiej Zapała.
Wyzwaniem dla szkół są zdaniem wiceprezydenta także wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w podstawach programowych, zmiany w organizacji lekcji religii czy przygotowania edukacji obywatelskiej, która jest bardzo ważna.
- Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądał system egzaminacyjny. Nowym elementem będzie przeprowadzenie w kieleckich szkołach dwóch próbnych egzaminów ósmoklasistów. Zależy nam, aby wszyscy uczniowie mogli zapoznać się nie tylko z wymaganiami merytorycznymi, ale żeby mogli przećwiczyć go organizacyjne. Wszystko po to, by ten najważniejszy moment był mniej stresujący – poinformował Bartłomiej Zapała.
Miasto planuje także wzmacniać nauczanie dwujęzyczne poprzez koordynowanie działań między szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w tym zakresie. Ambicją miasta jest również uruchomienie od przyszłego roku szkolnego dwóch klas z programem międzynarodowej matury. Do tej pory w województwie świętokrzyskim działa tylko jedna taka klasa, w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Kielcach.
Kieleckie szkoły starają się także sprostać wymogom dotyczącym liczby zatrudnionych pedagogów, psychologów i pedagogów specjalnych w placówkach.
- Mamy do czynienia z sytuacją, w której sami młodzi ludzie zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa psychicznego. Skala potrzeb jest bardzo duża. Wiemy, że nasze placówki zaspokoiły to wsparcie na odpowiednim poziomie – zaznacza Bartłomiej Zapała.
Duży nacisk władze Kielc położą również na rozwój infrastruktury szkół.
- Zależy nam, aby placówki były miejscami bezpiecznymi dla młodych ludzi, by mogli uczyć się w dobrych warunkach – podkreśla zastępca prezydenta Kielc.
Obecnie trwają prace przy budowie boisk przy czterech kieleckich szkołach.
- Złożony został także wniosek na budowę hali przy V Liceum Ogólnokształcącym. Miasto na pewno nie będzie wycofywać się z tych zobowiązań. Jednak w pierwszej kolejności będziemy starali się w przyszłości realizować te zadania, które poprawią już istniejącą infrastrukturę - powiedział Bartłomiej Zapała.
W okresie wakacyjnym w kilkudziesięciu kieleckich szkołach i przedszkolach odbyły się remonty i drobne prace. Największe inwestycje realizowane były w Przedszkolu Samorządowym nr 21 oraz w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Warszawskiej. W tym drugim przypadku nadal trwa budowa nowego pawilonu, który będzie służył uczniom. Jednocześnie generalny remont przeprowadzony został w istniejącym budynku. Obecnie dla młodych ludzi przygotowane są cztery sale, w których przez najbliższe dwa tygodnie lekcje będą prowadzone w systemie dwuzmianowym. Pozostałe dwie sale zostaną udostępnione w połowie września i wtedy szkoła wróci do prowadzenia zajęć w systemie jednozmianowym.
Kieleckie szkoły są także gotowe do wydawania uczniom klas pierwszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych e-legitymacji. Cały proces jest wspomagany przez Centrum Usług Miejskich, które zapewnia integrację działań finansowych i księgowych.
Miastu Kielce zależy również na wprowadzeniu w przyszłości elektronicznego naboru do klas pierwszych w szkołach podstawowych. Tak jak teraz realizowany jest nabór do żłobków, przedszkoli czy pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.