Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś otwarty

Cztery premiery, projekty edukacyjne i plebiscyt „Wstrzałowy Kubuś!”. Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zapowiada się jak zwykle interesująco i pracowicie.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz jego zastępca Marcin Chłodnicki wzięli udział w otwarciu sezonu w teatrze „Kubuś”. Event placówka zorganizowała przy ul. Zamkowej, gdzie trwa budowa jej nowej siedziby. W wydarzeniu uczestniczyli, oprócz dyr. teatru Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, także aktorzy i pracownicy „Kubusia”.

- Życzymy wszystkiego dobrego całemu zespołowi Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w nadchodzącym sezonie, a publiczności wielu niezapomnianych chwil podczas obcowania ze sztuką. Rozpoczął się nowy rok szkolny i docierają do nas informacje o ogromnym zainteresowaniu najmłodszych odbiorców spektaklami i propozycjami placówki – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Myślę, że po raz ostatni otwieramy sezon przed gmachem a nie w środku – mówił dyr. Piotr-Bogusław Jędrzejczak. Otwarcie nowego sezonu ogłosił dźwięk gongu.

- Jestem przekonany, że to będzie jeden z najlepszych sezonów w „Kubusiu”. Gratulujemy wszystkich nagród i wyróżnień, które zdobywa Teatr i jego aktorzy. Jest to dowód bardzo wysokiego poziomu prezentowanych spektakli oraz innych działań placówki. „Kubuś” jest ogromną wartością Kielc – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.   

Pierwszym premierowym przedstawieniem będzie „Chodź na słówko” autorstwa Maliny Prześlugi - cenionej i wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki oraz pisarki, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. „Chodź na słówko” to zaskakująca zabawa słowami, ale również sztuka o poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji siebie. Jej bohaterowie nie potrafią się odnaleźć w swoich aktualnych postaciach. Każde z nich marzy o innym, lepszym „ja”. Przedstawienie, adresowane do widzów od lat 7, przygotowuje zespół twórców: Robert Traczyk (reżyseria), Adrian Lewandowski (scenografia), Magdalena Gorwa (muzyka), Przemysław Żmiejko (multimedia).

Po spektaklu premierowym, który odbędzie się 10 września o godz. 17.00, nastąpi wręczenie Nagrody im. Leona Schillera za rok 2021 aktorce Aleksandrze Sapiaskiej - „niezwykle utalentowanej młodej artystce, która zabłysnęła w spektaklach macierzystego teatru”, przyznaną przez Związek Artystów Scen Polskich.

Kolejna premiera to realizacja sceniczna książki dla dzieci „Cyryl, gdzie jesteś?” Wiktora Woroszylskiego, w adaptacji i reżyserii dyrektora kieleckiego teatru lalkowego Piotra-Bogusława Jędrzejczaka. Będzie to opowieść o perypetiach rodzeństwa, któremu pod nieobecność rodziców przytrafiło się mnóstwo tajemniczych, czasami zabawnych, a czasami wręcz absurdalnych wydarzeń. Przedstawienie, adresowane do widzów od lat 7, skłoni do refleksji nad naturą człowieka i międzyludzkimi relacjami oraz siłą działania i wyobraźni. Scenografię do spektaklu, nawiązującą do ilustrujących książkę znakomitych rysunków Bohdana Butenki, zaprojektuje Joanna Biskup-Brykczyńska. Premiera w listopadzie.

W styczniu „Kubuś” zaprosi trochę młodszych widzów (od lat 5) na premierę przedstawienia „Pan Tom buduje dom” autorstwa Stefana Themersona - mistrza XX-wiecznej awangardy, w adaptacji i reżyserii Przemysława Żmiejki, ze scenografią Bożeny Ślagi, muzyką Filipa Sternala i ruchem scenicznym Marcina Rogalskiego. Będzie to mądra i zabawna historyjka, która w prosty i ciekawy sposób przedstawi kolejne etapy powstawania domu oraz jego wyposażenie. Razem z głównym bohaterem, najmłodsi widzowie nie tylko odkryją niezwykłe tajemnice zwykłej codzienności, ale również zapoznają się z wynalazkami, które zrewolucjonizowały życie kolejnych pokoleń.

I w końcu ostatnia, kwietniowa propozycja premierowa - „Ony” autorstwa Marty Guśniowskiej, jednej z najbardziej cenionych, polskich dramatopisarek dla dzieci - baśniowa, oniryczna opowieść o opuszczonym w dzieciństwie chłopcu, który pozbawiony wsparcia dorosłych, samotnie mierzy się z kolejnymi etapami swojego życia. Zbiera doświadczenia, poznając wielką tajemnicę ludzkiego istnienia. W opowieści o jego przygodach i trudnych przeżyciach znajdzie się wiele śmiesznych sytuacji i zabawy językiem. Przedstawienie, przeznaczone dla widzów od lat 8, wyreżyseruje Anna Wolszczak, scenografię zaprojektuje Marek Idzikowski, muzykę napisze Katarzyna Bem, a choreografię przygotuje Helena Hajkowicz.

Oprócz premier, w nowym sezonie realizowane będą również projekty edukacyjne dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W okresie wrzesień – listopad, już po raz piąty z rzędu, teatr zorganizuje warsztaty dla młodzieży szkolnej, w ramach projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. W trakcie warsztatów uczniowie wraz z nauczycielami omówią i zinterpretują fragmenty dramatów: „Wróg ludu” Henrika Ibsena oraz „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza, przy wsparciu reżyserów, aktorów i wykładowców. Warsztaty zakończą się finałem, podczas którego placówki zaprezentują się na scenie „Kubusia”.

Głównym celem projektu jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom specyfiki teatralnej pracy nad tekstem. Warsztaty z inscenizowanych czytań dramatów mają też za zadanie pomóc nauczycielom odkryć nowe, ciekawe narzędzia metodyczne, potrzebne zarówno przy interpretacji dramatów na lekcjach języka polskiego, jak i przy prowadzeniu kół teatralnych.

Drugim projektem edukacyjnym będzie „Komitet Nauczycielski 2.0 – warsztaty dla oświaty”, w ramach którego w czerwcu odbyły się już warsztaty dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych, związane z takimi zagadnieniami jak: samoświadomość, praca nad ciałem, dykcja, emisja głosu, improwizacja, pantomima, interpretacja czy dobór tekstów. Celem warsztatów była wymiana doświadczeń i przybliżenie nauczycielom wymienionych zagadnień, co wpłynęło na podniesienie kwalifikacji grona pedagogicznego, wzbogacenie warsztatu narzędzi dydaktycznych, urozmaicenie pracy z młodzieżą podczas zajęć lekcyjnych. We wrześniu i październiku natomiast projekt będzie miał kolejną, ewaluacyjną odsłonę.

W nowym sezonie teatr wystartuje po raz pierwszy z Plebiscytem publiczności „Wystrzałowy Kubuś!” na najpopularniejsze przedstawienie, najpopularniejszą aktorkę i najpopularniejszego aktora poprzedniego sezonu artystycznego. W plebiscycie będą mogli wziąć udział zarówno widzowie indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Zakończy się on 30 grudnia koncertem finałowym, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone statuetki Wystrzałowego Kubusia!, a wylosowanym wśród głosującej publiczności osobie i grupie nagrody. W następnych sezonach teatr planuje kolejne edycje plebiscytu.

Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą również: 41 Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, V Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na Scenie!”, warsztaty dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej TworzyMY, warsztaty dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i poza nią w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa, a także Komitet Nauczycielski, służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

22 września kielecki teatr lalkowy wystąpi na Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku ze spektaklem „Arka Czasu”, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego - przejmującej opowieści o wojennej rzeczywistości, widzianej z perspektywy kilkuletniego dziecka, w której jest także miejsce na zwyczajną przyjaźń, wielką przygodę i podróżowanie w czasie.

Jak co roku, „Kubuś” będzie też aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach, współpracując z kieleckim Urzędem Miasta, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, fundacjami itp. Już w najbliższym czasie, 17 września teatr weźmie udział w II Festiwalu Wiatru, w ramach którego zaprezentuje premierowy spektakl „Chodź na słówko” oraz udostępni bezpłatnie do zwiedzania ekspozycję lalek „Wieje od Łysicy”, która dla miłośników lalek i czarownic będzie okazją do sfotografowania się z Malutką Czarownicą, Wiedźmą, Babą Jagą czy Królem Wiatru.

Powrót na początek strony