Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”

Nowy sezon w kieleckim teatrze lalkowym zapowiada się jak zwykle interesująco i pracowicie. Widzowie zostaną zaproszeni nie tylko na przedstawienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale również do udziału w działaniach artystyczno-edukacyjnych oraz kolejnym Plebiscycie publiczności „Wystrzałowy Kubuś!”

Pierwsza premiera zaplanowana na 10 września „Niemożliwe – Wasowski dzieciom”, wg scenariusza i w reżyserii Justyny Zar, przeznaczona jest dla widzów od lat 5. Dowcipna opowieść o przygodach z duchami dwójki rodzeństwa: Karolka i Emilki, przedstawiona zostanie śpiewająco - piosenkami mistrzów, znanych m.in. z niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Muzykę do nich napisał Jerzy Wasowski, a słowa: Jerzy Kierst, Andrzej Nowicki, Roman Pisarski i Jeremi Przybora. Piosenki z niepowtarzalnym, urokliwym klimatem, w nowych aranżacjach muzycznych kielczanina Wojciecha Lipińskiego, oczarują, mamy nadzieję, i młodsze, i starsze pokolenie. Autorem choreografii w tym przedstawieniu jest Maciej Florek - zwycięzca oraz juror IX edycji popularnego programu telewizyjnego „You Can Dance - Po Prostu Tańcz”. Spektakl wpisuje się w obchody 110 rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego.

Kolejna premiera, tym razem czytania performatywnego dramatu dla młodzieży i dorosłych, o losach Stanisława Misakowskiego, autorstwa i w reżyserii Michała Zdunika, odbędzie 14 października, w ramach ministerialnego projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury „Język obcy – język ojczysty. Historia Stanisława Misakowskiego”. Tematem przedsięwzięcia jest życie i twórczość Stanisława Misakowskiego – poety, w którego losach odbijają się dramaty XX wieku: koszmar wojny, zbrodnicze totalitaryzmy, samotność wygnania. Jego los jest tym ciekawszy, że twórca ten – z pochodzenia Ukrainiec, po wypędzeniu ze swojego domu i stalinowskim prześladowaniu, bezpieczną przystań i nową ojczyznę odnalazł w Polsce. I, co niezwykłe, stał się polskim poetą. W ramach projektu odbędą się również warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur, dotyczące szeroko pojętego dialogu i integracji.

W styczniu 2024 zaprosimy widzów od lat 7 na premierę przedstawienia pt. „Takie coś” (wg scenariusza i w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka), opartego na twórczości brytyjskiego prekursora purnonsensu Edwarda Leara (bo „miło jest znać pana Leara”, bez którego nie byłoby choćby kultowego Monty Pythona). Uczestnictwo w spektaklu opierać się będzie na przyjemności wynikającej z zabawy, z rozpętania czystej, nieograniczonej wyobraźni: poety, kompozytora (bo w wielu partiach będzie to rzecz śpiewana), scenografa (a głównie autora kostiumów), choreografa i przede wszystkim: widzów. W tym widowisku może zdarzyć się absolutnie wszystko!

Wiosną do kieleckiego teatru lalkowego zawita „Pchła Szachrajka”, autorstwa mistrza Jana Brzechwy. Jest to pełna humoru słownego i sytuacyjnego wierszowana opowieść o barwnych przygodach tytułowej bohaterki, która nie zważając na szkodę innych, oszukuje dla osiągnięcia własnych korzyści. Jej wybrykom i krętactwom nie byłoby końca, gdyby nie spotkała ją za to wszystko zasłużona kara. Sceniczną wersję „Pchły Szachrajki”, dla dzieci od lat 3, wyreżyseruje Cezary Iber.

Na koniec sezonu natomiast zaplanowana jest premiera przedstawienia dla widzów od lat 12 pt. „Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych”, autorstwa Bolesława Leśmiana, w adaptacji i reżyserii Przemysława Żmiejki. Inspirowane tematyką orientalną, fascynujące historie o władcach, istotach nadprzyrodzonych, ale też o zwykłych ludziach, od ponad wieku rozpalają wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pełne niezwykłych zdarzeń i postaci koleje życia Króla Wysp Hebanowych przedstawione zostaną w poetyce tak lubianych przez młodzież (i wielu dorosłych) gier komputerowych, czyli baśni XXI stulecia.

Po dłuższej przerwie, na życzenie widzów, teatr „Kubuś” wznowi dwa przedstawienia, które miały już swoje premiery kilka lat temu: obsypany nagrodami spektakl „Pod adresem marzeń”, w reżyserii Marka Zákostelecký’ego, inspirowany prawdziwą historią kamienicy przy ul. Dużej 9, w której mieści się siedziba „Kubusia” oraz „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, w reżyserii Roberta Drobniucha.

Warto też wspomnieć, że we wrześniu, dla uczczenia Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Teatr zaprosi na „Arkę Czasu” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, której bohaterami są żydowskie dzieci ukrywające się w czasie II wojny światowej w ogrodzie zoologicznym państwa Żabińskich. Na przełomie października i listopada zaś pokażemy, w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych, „Dziady po Białoszewskim” na podstawie „Chamowa” i poezji Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Anny Retoruk.

Kielecki teatr lalkowy będzie kontynuował działania z zakresu edukacji kulturalnej: 42. Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, warsztaty dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej TworzyMY, warsztaty dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i poza nią w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa, a także Komitet Nauczycielski, służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

W okresie: 1 września - 28 grudnia 2023 odbędzie się drugi Plebiscyt publiczności „Wystrzałowy Kubuś!” na najpopularniejszych w poprzednim sezonie: aktorkę, aktora i przedstawienie. W plebiscycie będą mogli wziąć udział zarówno widzowie indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Głosowanie zakończy się Koncertem Finałowym, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone statuetki Wystrzałowego Kubusia! i nagrody ZASP. Przewidziane są także dwie nagrody dla głosującej publiczności.

Jak co roku „Kubuś” będzie też aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach, współpracując z instytucjami kultury, placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, Wodociągami Kieleckimi, Policją, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego itp.

Już w najbliższym czasie 16 i 17 września Teatr weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz III Festiwalu Wiatru, w ramach których zorganizuje spacer historyczny, spotkanie z Marzeną Nosek (pasjonatką historii Kielc, autorką) i Adamem Czopkiem (znawcą opery, recenzentem, autorem), a także dwukrotnie zaprezentuje spektakl „Pod adresem marzeń”.

Powrót na początek strony