O czytelnictwie i Kalifornii. Dwujęzyczne Kielce w Bibliotece

Edukacja językowa w obliczu nowych technologii oraz znaczenie czytelnictwa w nauce języków obcych były tematami spotkania z cyklu „Dwujęzyczne Kielce”, które odbyło się w filii językowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. W wydarzeniu udział wziął wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki oraz Tomasz Kośny, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Podczas spotkania zaproszeni uczniowie szkół średnich i podstawowych oraz goście wysłuchali historii swoich kolegów, którzy dzieciństwo spędzili w krajach angielskojęzycznych (USA, Wielka Brytania) oraz opowieści pochodzącego z Kalifornii muzyka Garego Cockrella z kieleckiego Zespołu DobroBand, który opowiedział o rodzinnym kraju. Wydarzenie tradycyjnie uświetnił występ Patryka Pawluczaka, grającego na dudach szkockich oraz wokalne występy młodzieży II LO. 

Rozmowy dotyczyły również tematów tj. edukacja językowa w nowych realiach technologicznych (np. wprowadzenie programów opartych na sztucznej inteligencji), czy wartości czytelnictwa i tradycyjnych narzędzi służących nauce języków obcych. 

„Dwujęzyczne Kielce” to przedsięwzięcie realizowane przez Miasto Kielce, jako kontynuacja projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”, w którym w latach 2014-2020 uczestniczyło 14 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich z województwa świętokrzyskiego. W wydarzeniach organizowanych, m.in. w gmachu Filharmonii Świętokrzyskiej, w Centrum Targowo-Wystawienniczym TARGI KIELCE, w Domu Środowisk Twórczych oraz w kilkudziesięciu szkołach województwa świętokrzyskiego dwujęzyczna młodzież miała możliwość wzięcia udziału w dyskusjach panelowych oraz , jak również zaprezentowania utworów wokalnych - wszystko to w języku angielskim - doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności językowe, wzbogacając wiedzę z wielu dziedzin i promując przy tym swoje szkoły.

Powrót na początek strony