O ekologii i modzie po niemiecku

Umiejętnie i z fantazją wykorzystali ekologiczne materiały oraz tekstylia, aby stworzyć ubiór inspirowany strojem ludowym, pochodzącym z dowolnego regionu kraju niemieckojęzycznego. W takiej kreacji zaprezentowali się „na czerwonym dywanie”. Mowa o uczestnikach I Międzyszkolnego Konkursu „Ökovolksmode - ekologiczna moda ludowa niemieckiego obszaru językowego”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Kielcach.

Przedsięwzięcie zorganizowano pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz prezydenta Kielc, który do nauki języków obcych zachęcał, zwracając się do zebranych na imprezie  nie tylko po polsku, ale też po niemiecku, angielsku i hiszpańsku. - Ten konkurs łączy wiele aspektów: budowanie świadomości na temat tego, co nas otacza oraz jakie mamy dziś wyzwania ekologiczne, a z drugiej strony umiejętność nauki języka - podkreślił Bogdan Wenta.

Przygotowania do występu przybliżyły uczniom kulturę Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Ich zadaniem było wykonanie stroju ludowego, zaprezentowanie go na wybiegu oraz prezentacja swojej pracy w języku niemieckim. - Bardzo lubię  modę i chciałam też wypróbować swoje siły w języku niemieckim, dlatego wzięłam udział w tym konkursie - wyjaśniła Kaja Sławińska, uczestniczka konkursu.

W konkursie, który łączy troskę o środowisko naturalne z kultywowaniem tradycji ludowych, wzięli udział uczniowie z 13 szkół. - Staram się zachęcać młodzież na wszelkie możliwe sposoby do nauki języka niemieckiego. Ten konkurs, to nauka przez zabawę, czyli nauka języka połączona z troską o ochronę środowiska - tematy w tej chwili bardzo na czasie - powiedziała Ewa Stachura, germanistka, nauczyciel w SP nr 1, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Pierwsze miejsce zajęła Paulina Mastalerz z SP 24, drugie - Kaja Bołba z SP 12, trzecie - Nikołaj Jarosz z SP 12. Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Król-Syzdół z SP4, Oliwia Deląg z SP 9 oraz Zofia Żelezik z SP 28.

W programie imprezy znalazły się nie tylko prezentacje strojów przygotowanych przez uczestników, ale również widowisko taneczne pt. „Każdy ma moc spełniania swoich marzeń” oraz pokaz kolekcji kieleckiej projektantki - Ewy Łukawskiej.   

Partnerem konkursu był  m.in. Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta Kielce. Przedsięwzięcie wspierały ponadto Instytut Goethego w Krakowie i w Warszawie oraz Ambasada Niemiec.

Powrót na początek strony