O gospodarce i współpracy kulturalnej. Przedstawiciele władz miasta gościli w Rumunii

W dniach 14-16 października w rumuńskim mieście Bacău gościła delegacja z Kielc z Bożeną Szczypiór, zastępcą prezydenta Kielc na czele. W ramach wizyty przedstawiciele władz miasta m.in. spotkali z prezydentem Bacău, Lucianem Danielem Stanciu-Viziteu oraz z przedstawicielami samorządów z Rumunii i Mołdawii.

Tematyka podejmowanych rozmów obejmowała zagadnienia z zakresu gospodarki i inwestycji, współpracy kulturalnej, a także współpracy w obszarze edukacji młodzieży. W najbliższej przyszłości odbędzie się wymiana informacji i doświadczeń w zakresie tworzenia i funkcjonowania parków technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości. Obie strony porozumiały się co do podjęcia wysiłków mających na celu wykorzystanie funduszy europejskich dostępnych w powadzonym przez Kielecki Park Technologiczny projekcie „Poland Prize” do budowania relacji gospodarczych. Ponadto pojawiła się możliwość prezentacji dorobku kultury oraz dziedzictwa kulinarnego Bacău i Rumunii podczas przyszłorocznego „Święta Kielc”.

W programie delegacji znalazła się wizyta w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu, która pozwoliła na zapoznanie się z najważniejszymi inwestycjami zrealizowanymi z udziałem środków finansowych z Unii Europejskiej oraz udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji „Dni Bacău”.

Wizyta w Rumunii była odpowiedzią na udział Daniela Stanciu-Viziteu, prezydenta Bacău wraz z delegacją w tegorocznym „Święcie Kielc”. Początek relacji obu miast wiąże się z podpisaniem w 2008 roku listu intencyjnego o współpracy. Na jego podstawie zrealizowanych zostało kilka projektów dedykowanych młodzieży.  Po kilku latach przerwy kontakt z rumuńskimi partnerami odnowiono dzięki pomocy Ambasady RP w Bukareszcie.