O miejskiej energii w Politechnice Świętokrzyskiej

Możliwości wykorzystania przez jednostki miejskie doświadczeń Politechniki Świętokrzyskiej w zarządzaniu energią zużywaną w budynkach publicznych wskazywali na spotkaniu w Centrum Naukowo–Wdrożeniowego CENWIS naukowcy z kieleckiej uczelni technicznej.

Podczas spotkania zainicjowanego przez zespół laboratorium przemysłowego niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii CENWIS, prowadzonego przez prof. PŚK dr hab. inż. Artura Bartosika, zaprezentowany został system zarządzania energią wykorzystywany przez Politechnikę Świętokrzyską. Obejmuje on zasilanie sieciowe, OZE – farmę fotowoltaiczną i pionowe wiatraki zainstalowane na budynkach, kogeneracyjny silnik gazowy oraz magazyny energii. Wszystkimi procesami można zarządzać z poziomu centralnej dyspozytorni tak, aby kompensować bieżące zużycie energii w budynkach uczelni ze źródeł OZE lub magazynów energii.

- Naszą intencją jest pokazanie już wykorzystywanych technologii, w których skupiamy się na czystej energii, mającej jak najniższy ślad węglowy. Efekty ekologiczne da się też przekuć na ekonomiczne, polegające na oszczędnościach w zakupach energii. Jest nam o tyle łatwiej, że campus uczelniany ma swoją mikro sieć elektroenergetyczną – wyjaśniał mgr Artur Pawelec, pracownik dydaktyczny laboratorium.  

Część wypracowanych przez PŚK rozwiązań związanych m.in. z obliczaniem bilansu zużycia energii w budynku czy dobraniem optymalnego dla obiektu OZE można jednak dostosować do potrzeb budynku publicznegom co podkreśliły obecne na spotkaniu II Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Ewelina Jastrzębska oraz Dyrektor Wydziału Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM Kielce Aneta Boroń. Z prezentacją systemu zarządzania energią Politechniki Świętokrzyskiej zapoznali się także pracownicy Referatu Klimatu, Powietrza, Energii i Elektromobilności zajmujący się kwestiami zwiazanymi z efektywnością energetyczną obiektów Miasta Kielce.

Powrót na początek strony