O planowaniu przestrzennym i cywilizacyjnych wyzwaniach miast na międzynarodowej konferencji

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne Jutro" organizowana przez Politechnikę Świętokrzyską jest okazją do dyskusji na temat miasta przyszłości, czyli określenia kierunków rozwoju Kielc i innych miejscowości. W inauguracji dwudniowego wydarzenia udział wzięła wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Do piątku, 15 marca kielczanie mogą składać uwagi do sporządzanego projektu planu ogólnego Miasta Kielce. Powstanie całkiem nowy, strategiczny akt planowania przestrzennego dla całego miasta. Na jego podstawie wydawane będą m. in. decyzje takie jak: warunki zabudowy i pozwolenia na budowę. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być z nim zgodne.

O tym przypomniała dziś wiceprezydent Bożena Szczypiór. - Planowanie przestrzenne jest po to, aby uświadomić mieszkańcom, że istnieją zasady zagospodarowania terenu. Umożliwia ono kształtowanie przestrzeni nie tylko zgodnie z potrzebami mieszkańców, ale również z zachowaniem ochrony środowiska naturalnego. Wszyscy musimy dbać o wspólną przestrzeń – podkreślała wiceprezydent. Dodała, że jednym z problemów jest fakt, że w Kielcach jest duże zainteresowanie na budownictwo mieszkaniowe, tymczasem Kielce słyną z aż pięciu parków krajobrazowych.

Te oraz wiele innych kwestii związanych z architekturą miast poruszane będą podczas konferencji, której celem jest wzajemna inspiracja, w szerokim gronie naukowców, specjalistów, praktyków, doktorantów i studentów reprezentujących różne dziedziny nauki, w zakresie współczesnych wyzwań środowiska architektury - w dobie gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego związanego ze wzrostem gęstości zaludnienia, starzejących się społeczeństw oraz zjawiskiem rosnącego znaczenia miast.

Więcej informacji na stronie: https://tu.kielce.pl/wspolne-jutro/ 

 

Powrót na początek strony