O zagospodarowaniu przestrzennym na posiedzeniu Rady Biznesu

Do końca 2025 r. Miasto Kielce przygotować ma ogólny plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Wynika to z nowelizacji ustawy planistycznej. O tym co zmieni się w przepisach opowiadała dziś wiceprezydent Bożena Szczypiór podczas kolejnego posiedzenia Rady Biznesu przy Prezydencie Kielc.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy w randze aktu prawa miejscowego. Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Będzie to dokument zawierający wyłącznie podstawowe ustalenia, które pozwolą gminie zaplanować zrównoważony i harmonijny rozwój. Co ważne, jego ustalenia będą podstawą nie tylko do uchwalania planów miejscowych, ale także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Ważnym tematem podjętym podczas spotkania były tereny inwestycyjne. Wiceprezydent Bożena Szczypiór podkreśliła, że w dzisiejszych czasach nabywanie przez gminę kolejnych nieruchomości jest ekonomicznie bezzasadne. – Ogranicza nas prawo zamówień publicznych. Nawet jeżeli inwestor będzie zainteresowany wykupieniem od gminy danej nieruchomości, będziemy musieli i tak ogłosić przetarg, a co za tym idzie, nie ma gwarancji, że w tym przetargu wygra – tłumaczy wiceprezydent. Dodaje, że miasto oferuje inwestorowi inne rozwiązanie w postaci usługi polegającej na wsparciu, przeprowadzeniu go przez wszelkie niezbędne urzędowe procedury, by ten mógł ten teren nabyć.

Radę Biznesu tworzą przedsiębiorcy, którzy z sukcesami prowadzą działalność gospodarczą, a swoje firmy ulokowali właśnie w Kielcach. Skład Rady jest zróżnicowany – na zaproszenie prezydenta odpowiedzieli bowiem zarówno właściciele dużych firm o międzynarodowym zasięgu, jak również mniejszych, innowacyjnych firm. W zamyśle ma ona za zadanie opiniować, dawać wskazówki i podpowiedzi na temat tego co miasto może zrobić, by rozwijać przedsiębiorczość oraz jak zachęcić inne przedsiębiorstwa do inwestowania w Kielcach. Podczas spotkania obecny był Grzegorz Głasek, kielczanin, prezes i współwłaściciel jednej z bardziej znanych warszawskich firm SPS Construction, który przyjeżdża do Kielc na posiedzenia Rady, by poznać na czym polega jej praca. – Ubolewam, że w Warszawie nie ma takiego organu, bo to znakomite rozwiązanie dające przedsiębiorcom możliwość przedstawienia swoich postulatów i oczekiwań wobec władz miasta – powiedział.

Powrót na początek strony