Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

Już po raz drugi w Kielcach odbyły się obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Wydarzenie, które miało miejsce w Muzeum Dialogu Kultur, zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wraz ze Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód.

Udział w obchodach wzięli m.in. Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj, Prezydent Kielc Bogdan Wenta czy Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

- Ten rok, i ta rocznica niepodległości Ukrainy są bardzo szczególne i to, że mam możliwość obchodzić w Polsce święto swojego kraju również jest symboliczne. W tym roku obchodziliśmy wspólnie stulecie Cudu nad Wisłą, w której wraz z wojskami polskimi, wojska ukraińskie obroniły Europę przed bolszewikami – przekonywał konsul.

Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR. Data 24 sierpnia 1991 roku uznawana jest za powstanie kraju w obecnej formie. 1 grudnia 1991 w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia suwerennego państwa. 20 lutego 1992 parlament Ukrainy przyjął uchwałę "w sprawie Dnia Niepodległości Ukrainy".

Pierwszym państwem, który uznał niezależność Ukrainy, była Polska. Uczestnicy uroczystości wielokrotnie podkreślali, że współpraca obu krajów jest gwarantem ich stabilności.

- Interes jest wspólny. Im silniejsza i stabilniejsza Ukraina, tym bezpieczniejsi jesteśmy my – przekonuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Częścią spotkania była także dyskusja nt. polsko - ukraińskich inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe i wyższe uczelnie w naszym regionie.

Powrót na początek strony