Obchody Święta Niepodległości w Kielcach

W sobotę 11 listopada na Placu Wolności w Kielcach odbędą się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Oficjalną część uroczystości poprzedzi msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym oraz przemarsz ulicami miasta. Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenia o tematyce patriotycznej przygotowały miejskie instytucje.

Ośrodek Kultury Ziemowit zaprasza w czwartek 9 listopada o g. 18 na koncert „Nasz Kraj, Nasza Muzyka” połączone ze wspólnym muzykowaniem. Muzeum Historii Kielc zaprasza w piątek 10 listopada o g. 17 na spotkanie „Drogi do Niepodległości”. Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zaprasza w sobotę 11 listopada o g. 13.45 na występy artystyczne wokalistów podczas uroczystości na Placu Wolności. Energetyczne Centrum Nauki Industria zaprasza w niedzielę 12 listopada o g. 13 na familijne warsztaty. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 18 listopada o godz. 17 do Filii nr 4 na spotkanie z cyklu „Patriotyczne śpiewogranie i czytanie”.

Program uroczystości w sobotę 11 listopada:

10.30 - złożenie wieńca przed Pomnikiem Niepodległości przed Dworcem PKP

11.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej

12.00 - wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym

12.15 - przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Małą, Sienkiewicza, Hipoteczną)

12.40 - oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:  - złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, - podniesienie Flagi Państwowej, - odegranie Hymnu Państwowego,  - uroczysta zmiana wart, - przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, - Apel Pamięci, - salwa honorowa, - złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, - złożenie wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego, - wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”, - defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, - krótki koncert w wykonaniu orkiestry Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie.

13.45 - występy artystyczne m.in. wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach i Studia Dźwięku – Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Patrycji Michalskiej. 

15.00 - koncert listopadowy.

Podobnie jak w latach ubiegłych centrum miasta zostało przystrojone biało-czerwonymi flagami. Przygotowane i udekorowane będą miejsca pamięci tj.: Pomnik Niepodległości przed Dworcem PKP, Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności i Pomnik Wincentego Witosa u zbiegu ulic Kościuszki i Bodzentyńskiej. Miasto Kielce udostępni teren Placu Wolności, gdzie odbędą się wojewódzkie obchody Święta. Ponadto na Placu Wolności obecny będzie namiot promocyjny Urzędu Miasta Kielce.

Głównym organizatorem uroczystości jest Wojewoda Świętokrzyski. Partnerami są: Urząd Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Placówka Straży Granicznej w Kielcach, Straż Miejska w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Areszt Śledczy w Kielcach, Nadleśnictwo Kielce, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Powrót na początek strony