Obchody Święta Pułkowego „Czwartaków” w Kielcach

W piątek, 24 czerwca w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce odbędą się uroczystości z okazji Święta Pułkowego „Czwartaków” organizowane przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku. Początek wydarzenia o godz. 10.30.

Uroczystości rozpoczną się mszą święta w „Kapliczce Czwartaków”, będącej repliką kaplicy z Wołynia. Następnie na terenie historycznych koszar 4. Pułku Piechoty Legionów odbędzie się część oficjalna święta z wręczeniem odznaczeń państwowych, apelem pamięci, salwą honorową i ceremonią złożenia kwiatów przed pomnikiem 4. Pułku i przed tablicą poświęconą żołnierzom 4. PP Legionów WP zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze-Miednoje, Kijowie-Bykowni, Mińsku-Kuropatach i innych miejscach zagłady na terytorium byłego ZSRR.

4. Pułk Piechoty Legionów znany jest m. in. z udziału w obronie Westerplatte, główne działania pułku przypadają na lata I Wojny Światowej, okres międzywojenny i II wojny światowej, a w czasie pokoju do 1995 roku. Formacja w okresie międzywojennym stacjonowała w koszarach zbudowanych w latach 1925- 1935 w Kielcach na Bukówce.

Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku w Kielcach od lat stara się podtrzymywać pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę i przypłacili to własnym życiem. Oprócz organizowania wydarzeń historycznych współpracuje ze szkołami i gminami.

Powrót na początek strony