Obchody Święta Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia, ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, będącej decydującym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej. Prezydent Kielc zaprasza mieszkańców do świętowania dnia żołnierzy oraz wiktorii Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku.

Bitwa Warszawska
12 sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie stanęły u wrót Warszawy. Na linii Wisły miało dojść do decydującego starcia. Przygotowany przez polskie dowództwo plan obrony Warszawy wymagał powstrzymania trzykrotnie silniejszych wojsk wroga do czasu kontruderzenia sił skoncentrowanych pod dowództwem Piłsudskiego nad Wieprzem. Z braku silnych odwodów rzucono do walki młodzież gimnazjalną i studencką, której za całe wyszkolenie wojskowe musiał czasem wystarczyć błyskawiczny kurs obsługi karabinu.

Oddziały obrony stolicy wypełniły zadanie i powstrzymały atak wroga. 15 sierpnia 1920 r. pod Radzyminem bolszewickie siły zostały odparte. Z kolei wojska gen. Władysława Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. 16 sierpnia znad Wieprza ruszyło natarcie grupy uderzeniowej Piłsudskiego, które dzięki zaskoczeniu zmusiło siły bolszewickie do panicznej ucieczki.

Bitwa okazała się wielkim zwycięstwem, odwracając losy całej wojny. Dla wielu tak wielkim i nadzwyczajnym, że nazwana została „cudem nad Wisłą”, również dzięki wierze w szczególną troskę Matki Boskiej nad walczącymi wojskami polskimi, w przypadające tego dnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Armia Czerwona poniosła jedną z największych w swych dziejach klęsk.

Tegoroczne obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przebiegają pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego potrwają trzy dni i towarzyszyć im będą pikniki o charakterze kulturalnym i rozrywkowym.

W województwie świętokrzyskim pikniki, na które zaprasza Wojsko Polskie, odbędą się w Chęcinach (13 sierpnia), Busku-Zdroju (14 sierpnia) oraz w Krzyżtoporze w gminie Iwaniska (15 sierpnia).

Powrót na początek strony