Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia, ale są wyjątki

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.

Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób. Natomiast hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

• W poniedziałek, 19 kwietnia żłobki i przedszkola otwarte zostaną dla wszystkich dzieci. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, rząd zdecydował, że od 27 marca w placówkach mogły przebywać tylko dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
  • Od 19 kwietnia dzieci i młodzieży ponownie będą mogły uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.
  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian do niedzieli, 25 kwietnia.

• wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • w placówkach handlowych, na poczcie czy w kościołach obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2, w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
  • salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
  • zamknięte są sauny, solaria, siłownie i kluby fitness
  • wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym
  • zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

! Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.