Obowiązkowa deratyzacja w Kielcach

Wydział Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Kielce Referat Gospodarki Odpadami przypomina o zasadach dotyczących obowiązku deratyzacji, który wynika z „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Kielce”.

Jaki jest cel deratyzacji?

Deratyzacja usuwa szczury i inne gryzonie oraz związane z nimi zagrożenia sanitarne. Głównym celem deratyzacji jest zapobieganie chorobom przenoszonym przez gryzonie.

Na kim spoczywa obowiązek?

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, posiadaczach lub zarządzających nieruchomością.

Gdzie przeprowadzić deratyzację?

Deratyzację należy przeprowadzić m.in. na terenach wiat śmietnikowych, zsypów i pomieszczeń zasypowych, korytarzy piwnicznych w budynkach wielorodzinnych, węzłów cieplnych, przyłączy wodociągowych.

Jak zabezpieczyć miejsca wyłożenia preparatów?

Miejsca te powinny być zabezpieczone przed dziećmi oraz zwierzętami domowymi, przed wolno żyjącymi psami, kotami oraz ptakami. W miejscach wyłożenia preparatu należy umieścić o tym informację.

Jak przeciwdziałać pojawianiu się gryzoni?

Ograniczyć wyrzucanie jedzenia, nie wyrzucać odpadów, w szczególności resztek jedzenia poza pojemnikami do gromadzenia odpadów, zamykać klapy w pojemnikach na odpady, dbać o utrzymanie miejsc gromadzenia odpadów w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym.

Niewykonanie obowiązku deratyzacji podlega karze grzywny.

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. ulotka dot. obowiązku dezynfekcji.png PNG 1.33 MB