Od 19 lat jesteśmy w Unii Europejskiej

Na obecności we Wspólnocie zyskali wszyscy. Kielce od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej pozyskały ponad 1 mld 820 mln zł na inwestycje i projekty społeczne, które wpłynęły na rozwój miasta i poprawiły komfort życia mieszkańców.

Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej dokładnie o północy 1 maja 2004 roku. Wraz z naszym krajem do Wspólnoty Europejskiej przystąpiło 9 krajów - Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE.

W referendum akcesyjnym, 7 i 8 czerwca 2003 r., za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45% obywateli biorących udział w głosowaniu, 22,55% było przeciw. Frekwencja wyniosła 58,85%.

Przez kilkanaście lat naszej obecności w strukturach europejskich Miasto Kielce skutecznie sięgało po środki na ważne dla mieszkańców inwestycje. To m.in. rewitalizacja ul. Sienkiewicza, stworzenie wielofunkcyjnego terenu dla przedsiębiorców, który służy rozwojowi innowacyjnych technologii, czyli budowa Kieleckiego Parku Technologicznego, inwestycje w edukację, jak budowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Środki unijne pozwoliły na uatrakcyjnienie naszych rezerwatów - Kadzielni i Wietrzni oraz na budowę Ogrodu Botanicznego, który dołączył do listy ulubionych miejsc kielczan i turystów.

To także szereg projektów dotyczących transportu, jak budowa węzła drogowego u zbiegu ul. Armii Krajowej, Żelaznej, Grunwaldzkiej i Żytniej, rozbudowa Ściegiennego, przebudowa Krakowskiej, rozbudowa Zagnańskiej i Witosa, zakup autobusów, czy w końcu modernizacja naszej „kosmicznej” perły Dworca Autobusowego przy Czarnowskiej.

O inwestycjach, które powstały dzięki środkom UE można przeczytać TUTAJ


Bogdan Wenta

prezydent Kielc

Świętujemy 19 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, która stale odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach na rzecz rozwoju kraju. Nadal stanowi źródło ogromnego wsparcia finansowego dla samorządów. Doskonale wiemy, że nie ma szans na rozwój i nowe inwestycje bez zaangażowania europejskich środków. Wiele elementów obecnych w przestrzeni naszego miasta istnieje i funkcjonuje dzięki naszemu członkostwu w Unii. Ale wspólnota to nie tylko pieniądze. To możliwość podróżowania, zwiedzania krajów europejskich, nawiązywania relacji z innymi narodowościami, poznawania ich kultur, dzielenia się doświadczeniami i oczywiście poczucia przynależności do wielkiej europejskiej rodziny.

Bożena Szczypiór

I zastępca prezydenta Kielc

Należy pamiętać, że Kielce jako stolica regionu pełni charakter reprezentacyjny. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej mogliśmy zainwestować w transport, węzły komunikacyjne. Na niegdyś zdegradowanych, poprzemysłowych terenach w północno-zachodniej części Kielc stworzyliśmy nowoczesną wizytówkę biznesową miasta – Kielecki Park Technologiczny, a CK Technik jest miejscem, gdzie młodzi ludzie we współpracy z przedsiębiorcami zdobywają praktyczną wiedzę. Warto wspomnieć również o naszej geologicznej „perełce” – Geonaturze Kielce, znajdującej się w prestiżowej Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Bez współfinansowania unijnego nie udałoby nam się zrealizować inwestycji, które dziś nie tylko cieszą oko, ale są ważne dla rozwoju miasta i województwa.

 Agata Wojda

II zastępca prezydenta Kielc

Członkostwo Polski w UE to skok cywilizacyjny dla naszego kraju i dla naszych małych ojczyzn. W Kielcach dzięki środkom unijnym udało się wyremontować wiele ulic, zrewitalizować przestrzenie publiczne i stworzyć wiele miejsc aktywności społecznej i obywatelskiej. Dzięki takiej możliwości możemy być na przykład dumni z pięknego obiektu Dworca Autobusowego, który jest nie tylko przykładem funkcjonalnej architektury, ale stanowi też element naszej lokalnej tożsamości. Przynależność do struktur europejskich to także wzmocnienie ważnych dla nas wartości jak wolność, demokracja i tolerancja.

Marcin Chłodnicki

 III zastępca prezydenta Kielc

Członkostwo w Unii Europejskiej przyniosło Polsce korzyści w postaci rozwoju gospodarki, modernizacji infrastruktury i pozytywnych przemian społecznych. Wiemy o tym doskonale w samorządzie, gdzie dzięki funduszom unijnym unowocześnialiśmy edukację, modernizowaliśmy obiekty sportowe, zwiększaliśmy potencjał instytucji kultury. Unia zapewnia nam także bezpieczeństwo, demokrację i stabilność państwa. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w dobie zagrożeń, z którymi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach.

Powrót na początek strony