Od stycznia zmiany cen w komunikacji miejskiej. Jak uzyskać ulgę na bilet okresowy?

Na mocy uchwały Rady Miasta Kielce z dnia 25 listopada br., od 1 stycznia 2023 r. obowiązywać będą nowe ceny biletów autobusowych. Osoby, które mieszkają w Kielcach, a także rozliczają się tu z podatku dochodowego, będą mogły skorzystać ze zniżki przy zakupie biletów okresowych. Aby to zrobić, konieczne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego taki stan rzeczy.

Od nowego roku cena biletu jednorazowego, który obecnie jest biletem 40-minutowym, wzrośnie w strefie miejskiej z obecnych 3,40 zł do 4 zł, a w strefie aglomeracyjnej z 3,60 zł do 5 zł. Proporcjonalnie zmieni się cena biletu ulgowego w strefie miejskiej z 1,70 zł do 2 zł i aglomeracyjnej z 1,80 zł do 2,50 zł. Ponadto zostanie wydłużony czas ważności biletu jednorazowego od momentu jego skasowania z obecnych 40 do 60 minut. Dla pasażerów jest to atrakcyjna oferta, bo w tym czasie będą mogli korzystać z nieograniczonej liczby przesiadek.

Zmiany_KM_2023-14.jpg

Cena za przejazd zmieni się również dla biletów elektronicznych jednorazowych i ulgowych (tzw. elektroniczna portmonetka). Maksymalna opłata za przejazd dla biletu bez ulg wzrośnie z obecnych 3,40 zł do 3,80 zł. Ma to zachęcić obecnych jak i przyszłych pasażerów do korzystania z tej formy opłat za przejazd. Dla pasażera jest ona bowiem najkorzystniejsza. Należy podkreślić, że w przypadku biletu elektronicznego nie występuje rozróżnienie na strefę miejską i aglomeracyjną, a opłata za przejazd zależy wyłącznie od liczby przejechanych przystanków.

Zmiany_KM_2023-16.jpg

Cena biletu dobowego wzrośnie w strefie miejskiej z obecnych 11 zł do 14 zł i w aglomeracyjnej z 13 zł do 16 zł. Proporcjonalnie zmieni się cena biletu dobowego ulgowego w strefie miejskiej z 5,50 zł do 7 zł i w aglomeracyjnej z 6,50 zł do 8 zł. Utrzymany zostaje zapis z poprzedniej uchwały, dotyczący ważności biletu dobowego, który skasowany w każdy piątek po godzinie 20:00 obowiązuje przez cały weekend i zachowuje ważność do północy z niedzieli na poniedziałek.

Zmiany_KM_2023-15.jpg

Bilety jednorazowe, zakupione przed 1 stycznia 2023 r. zachowują ważność do 28 lutego 2023 r.

Zmiana opłat obejmuje również bilety okresowe, których cena wzrośnie o około 20%. Co jednak istotne dla mieszkańców rozliczających się z podatku dochodowego w Kielcach zmiana ta wyniesie zaledwie 8%, przykładowo dla 30 dniowego biletu okresowego ze 100 zł do 108 zł za bilet normalny, a przy ulgowym z 50 zł na 54 zł.

Zmiany_KM_2023-17.jpg

Komu przysługuje zniżka?

Elektroniczny imienny bilet okresowy dla mieszkańców Kielc przysługuje:

• osobom zamieszkałym na terenie Miasta Kielce, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Miasta Kielce
  • dziecku, do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli się uczy, do ukończenia szkoły, ale nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia, którego rodzic/opiekun prawny zamieszkuje na terenie Miasta Kielce i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Miasta Kielce

Do składanego wniosku (do pobrania TUTAJ) do wglądu, oprócz dokumentu tożsamości, należy dołączyć jeden z poniższych dokumentów potwierdzających rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych we właściwym urzędzie skarbowym w Kielcach:

• pierwszą stronę zeznania PIT poświadczoną przez urząd skarbowy na terenie Miasta Kielce za poprzedni rok kalendarzowy (poświadczoną, czyli zawierającą pieczątkę urzędu) - w przypadku złożenia zeznania PIT w wersji papierowej;
  • pierwszą stronę zeznania PIT wraz z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) za poprzedni rok kalendarzowy w przypadku złożenia zeznania PIT przez Internet;
  • jeżeli wnioskodawca nie dysponuje zeznaniem PIT za poprzedni rok kalendarzowy z powodu braku upływu terminu do jego złożenia, dołącza do Wniosku zeznanie PIT za rok kalendarzowy poprzedzający poprzedni rok kalendarzowy;
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego, które potwierdza złożenie zeznania i wskazuje adres zamieszkania w Kielcach oraz rok kalendarzowy, za który zostało złożone zeznanie;
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego, które zawiera adres zamieszkania podatnika, wraz z pierwszą stroną zeznania - w przypadku, gdy na pierwszej stronie zeznania podatkowego brak jest adresu zamieszkania.

Zmiany_KM_2023-21.jpg

Wnioski o kartę mieszkańca można składać w punktach ZTM:

• Głowackiego 4, pon. w godz. 7:00-16:30, wt-pt w godz. 7:00-15:30
  • Żytnia (przy ulicy), pon-pt w godz. 6:00-20:30, sob. 8:00-15:30
  • Żytnia 1 (Hala Widowiskowo-Sportowa), pon-pt w godz. 6:00-20:30
  • Czarnowska 12 (Punkt Sprzedaży Biletów na Dworcu Autobusowym), pon-pt w godz. 6:30-20:30, sob. w godz. 8:00-15:30

Zmiany_KM_2023-21.jpg

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Wniosek o ustalenie uprawnienia do zakupu elektronicznych imiennych biletów okresowych dla mieszkańców Kielc.pdf PDF 238.46 KB