W piątek odsłonięcie popiersia Wiesława Gołasa w kieleckiej Alei Sław

W piątek, 18 marca 2022 roku o godz. 14.00 na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach, odbędzie się symboliczne odsłonięcie popiersia Wiesława Gołasa. Specjalnymi gośćmi wydarzenia będą wdowa po zmarłym artyście Pani Maria Krawczyk Gołas wraz z synem Krzysztofem. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz Miasta Kielce.

Autorem popiersia Wiesława Gołasa jest kielecki artysta Paweł Witkowski, zwycięzca konkursu przeprowadzonego przez Związek Artystów Rzeźbiarzy. Aktor został przedstawiony jako Tomasz Czereśniak z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy mieszkańców Miasta Kielce. W upamiętnieniu artysty weźmie również udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, którego absolwentem był Wiesław Gołas oraz harcerze z Chorągwi Kieleckiej ZHP. Wiesław Gołas w czasie II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów, pseudonim „Wilk”.

Oprawę wokalną wydarzenia zapewnią uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Kacper Gos, Gabriel Witkowski i Krystian Baka przy akompaniamencie pianisty Michała Kopeca, wykonają utwór z repertuaru Wiesława Gołasa - „W Polskę idziemy”.

Wiesław Gołas urodził się w Kielcach w 1930 roku. Przed II wojną światową uczęszczał do Szkoły Powszechnej na kieleckim Baranówku. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął podczas nauki w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. Jako żołnierz Szarych Szeregów w 1944 roku był więziony przez Gestapo. Wiesław Gołas był odtwórcą wielu pamiętnych ról filmowych, serialowych i teatralnych. Szersza publiczność kojarzy go z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Aktor występował także w „Kabarecie Starszych Panów”, popularnym w PRL-u serialu „Kapitan Sowa na tropie” czy filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie", „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”. Wybitny aktor zmarł 9 września 2021 roku. Miał 90 lat.