„Odszedł zbyt wcześnie, ale sięgnął gwiazd”. Przysiądź obok Bronisława Opałki

Ławeczka upamiętniająca kompozytora, satyryka, kabareciarza, piosenkarza, autora tekstów stanęła na ulicy Sienkiewicza na odcinku między Dużą a Małą. Wyjątkowy pomnik odsłonięto podczas Święta Kielc przy dźwiękach „My way” w wykonaniu Marszałkowskiej Orkiestry Dętej. W uroczystości wzięła udział rodzina, przyjaciele Bronisława Opałki i wielu kielczan, którzy pamiętają i cenią jego twórczość.

Pomnik-ławeczka powstał z inicjatywy przyjaciół artysty, którzy zawiązali Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Ławeczki Bronisława Opałki, a później Stowarzyszenie „Z Bronkiem do gwiazd”.

- Był człowiekiem skromnym o wielkim sercu i wrażliwości, z pozytywnym nastawieniem do życia, ludzie go kochali. Pomnik-ławeczka to ważny symbol, hołd oddany Bronkowi i jego zasługom dla muzyki i kultury naszego miasta i regionu. Teraz nasz Kochany Broneczek zaprasza Nas wszystkich, żeby koło niego usiąść, żeby się zatrzymać, pomyśleć o życiu o dobrych ludziach, miłości. A jeśli jest Ci źle to „…nieść nadzieję, jak grosik przy duszy” - mówiła podczas uroczystości Ewa Kozłowska ze Społecznego Komitetu na Recz Budowy Ławeczki Bronisława Opałki.

O urodzonym w Kielcach, 17 lutego 1952 roku, artyście opowiadał aktor scen warszawskich i przyjaciel Filip Borowski.

- Swój pierwszy zespół muzyczny założył w IV Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sawickiej. Po rozpoczęciu studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej stworzy grupę muzyczną. W 1975 roku stworzy słynną postać artystki ludowej spod Łysicy, Genowefy Pigwy. Od tej pory zaczyna się mówić jeszcze częściej o Kielcach, to Wasza duma. Pozostawił po sobie piękne mądre dzieła literacko-muzyczne. Broneczku Kochany będziemy pamiętać Twoje dobre serce, poczucie humoru, niezapomniane dysputy o sensie życia i ukochanym kraju - Polsce - mówił Filip Borowski.

Bronisław Opałko zmarł 18 sierpnia 2018 roku.

- Zawsze wielki artysta to talent, serce, oddanie, zaangażowanie, poświęcenie. Od dziś Bronisław Opałko ma swoje miejsce w Kielcach. Symbolem tego co osiągnął, jesteście Państwo Wy, jego przyjaciele. Pamięć o twórczości artysty będzie zawsze żywa i za to chcę serdecznie Państwu podziękować – mówił podczas uroczystości Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Autorem pomnika-ławeczki jest rzeźbiarz Sławomir Micek.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zaśpiewali utwór „Do gwiazd” - muzyka Bronisław Opałko, tekst - Andrzej Błaszczyk… „Raz, choć jeden raz sięgnąć gwiazd. Poszybować, pofrunąć po ten blask, złote runo. Na chwilę odbić się od dna…”

Powrót na początek strony