Zacieśnieniu współpracy między młodymi samorządowcami z całego kraju służy Ogólnopolska Integracja Rad Młodzieżowych, którą dziś zainaugurowano w Kielcach. W wydarzeniu udział wziął wiceprezydent Bartłomiej Zapała.
- Gościmy przedstawicieli z Gdańska, Warszawy, z Ostrowca, czy Świnoujścia. Wczoraj pokazaliśmy im nasze miasto, a jutro odbędzie się gra terenowa, w trakcie której młodzieżowi radni zmierzą się z zadaniami rozlokowanymi w centrum Kielc, a na koniec grill – mówi Jędrzej Kleszcz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Kielce. Dodaje, że najważniejsze jest dzielenie się swoimi doświadczeniami. Najczęściej pojawiające się tematy to obsługa administracyjna rad, dyskusja o budżetach, statutach i wymiana poglądów.
Wiceprezydent Bartłomiej Zapała zachęcał uczestników do tego, aby sami, z własnej inicjatywy organizowali i angażowali się w lokalne działania na rzecz młodych. Jednym z tematów były prawa ucznia. Rozmawiano o tym, jak radni młodzieżowi mogą reprezentować uczniów w przypadku łamania ich praw. Wiceprezydent zauważył, że sam będąc dyrektorem jednej ze szkół namawiał swoich uczniów do zgłębiania dokumentów ich dotyczących, jak na przykład statut szkoły po to, aby znali swoje prawa.
Eksperci opowiadali także o nomofobii, czyli strachu przed zniknięciem z Internetu oraz konsekwencjach wynikających z ciągłego logowania się w sieci.
Młodzieżowa Rada Miasta Kielce stanowi ważny element lokalnego samorządu, umożliwiając młodym mieszkańcom Kielc aktywne zaangażowanie się w sprawy ich miasta i wspólne tworzenie lepszej przyszłości, reprezentuje interesy młodzieży Kielc w kontaktach z władzami miejskimi i innymi instytucjami, pełni funkcję doradczą i konsultacyjną dla władz miasta w sprawach dotyczących młodzieży. Działalność Rady ma na celu zachęcanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i społecznym.