Ogólnopolska Konferencja "Sztuka fotografii - fotografia w sztuce" w Muzeum Historii Kielc

W piątek 24 listopada w Muzeum Historii Kielc odbyła się III Ogólnopolska Konferencja „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła. Sztuka fotografii – fotografia w sztuce”, zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Instytutu Sztuk Wizualnych UJK i Muzeum Historii Kielc. Na sobotę, 25 listopada zaplanowano warsztaty fotograficzne „Fotogram w technice cyjanotypii”.

Tytuł konferencji nawiązywał do treści artykułu jednego z pierwszych fotografów i autora pierwszego poradnika fotograficznego Maksymiliana Strasza. Jako kielecki inżynier gubernialny w latach 1837-1844, wykonywał on swoje pierwsze próby tworzenia zdjęć technikami dagerotypii i talbotypii właśnie w Kielcach. Koło Naukowe Instytutu Sztuk Wizualnych honoruje w ten sposób pioniera polskiej fotografii i jego powiązania z naszym miastem. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Instytutu Sztuk Wizualnych UJK wraz z dr Arkadiuszem Sędkiem tworzą obrazy za pomocą dawnych technik fotograficznych, nawiązując do piktoralizmu (nurtu artystycznej fotografii z przełomu XIX i XX wieku). Cykliczna Konferencja „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła” jest prezentacją badań i poszukiwań artystycznych członków Koła Naukowego.

Konferencji towarzyszyły dwa wydarzenia:

W czwartek, 23 listopada - otwarto wystawę prac studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pt. „Senne wizje John-a Herschela”.

John Frederick William Herschel prowadził badania w dziedzinie fizyki, chemii oraz astronomii. Interesował się także optyką, co doprowadziło go do odkryć w zakresie rodzącej się wówczas fotografii. Wprowadził takie terminy jak: negatyw, pozytyw i przede wszystkim samą nazwę dziedziny – fotografia. Jest twórcą techniki cyjanotypii. Tytuł wystawy „Senne wizje” nawiązuje do jego rzekomego odkrycia życia na księżycu.

Sobota, 25 listopada godz. 12.45 - warsztaty fotograficzne „Fotogram w technice cyjanotypii”.

Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie, pod okiem prowadzącego zrealizować indywidualny obraz fotograficzny. Na zakończenie odbędzie się ekspozycja wykonanych fotografii oraz dyskusja na ich temat. Warsztaty poprowadzą wykładowcy i studenci Instytutu Sztuk Wizualnych UJK. Zgłoszenia udziału w warsztatach: rezerwacja@mhki.kielce.eu lub telefonicznie 41 340 55 27.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Powrót na początek strony