Ogród Botaniczny już otwarty

Jedną z wyjątkowych atrakcji Kielc oficjalnie udostępniono od dziś do zwiedzania. Leżący u stóp Karczówki Ogród Botaniczny został  otwarty dla gości, co ważne można już oglądać cały teren, a ten  rozpościera się na niemal 11 hektarach.

- Zwiedzamy kolekcje  roślinne zgrupowane tematycznie, możemy się przechadzać zarówno po ścieżkach, jak i trawnikach. Po raz pierwszy możemy zobaczyć zbiorniki wodne o powierzchni lustra wody ponad 5 tysięcy m kw. łącznie. Ponadto  odsłonięcie geologiczne z zaczątkami jaskiń. To jest ciekawostka, której w innych ogrodach myślę nie ma - opowiada Katarzyna Socha kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

- Chyba tego nie tylko mieszkańcy Kielc, ale wszyscy Polacy potrzebują, aby wyjść na świeże powietrze, a Ogród Botaniczny daje tę przestrzeń. Ponadto wiele ciekawych roślin i ciekawe rozwiązania. Jest to także teren naukowy teren. Są tu ciekawe miejsca, gdzie możemy zaobserwować tę przyrodę, którą Kielce posiadają -  podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Myślę, że to będzie jedna z głównych atrakcji. Ta oferta miasta, która jest unikalna na poziomie krajowym, a nawet europejskim, w tej chwili jest już pełna - mówi Mirosław Hejduk dyrektor Geoparku Kielce.

- Przestrzeń, wyposażenie, alejki, roślinność, już nie mówiąc o tych skałach, o jaskiniach, które my mamy, to jest wszystko nasza kielecka ziemia. Tu można spędzić cały dzień - relacjonuje zachwycona Ogrodem Botanicznym  kielczanka, Maria Biernacka. Podobnego zdania są tez inni odwiedzający dziś to miejsce.

Obiekt odwiedzać mogą tylko turyści indywidualni, nie będą prowadzone warsztaty edukacyjne, a zwiedzanie odbywa się na nowych zasadach i bez przewodnika. W tym roku możemy po raz pierwszy zobaczyć cały obiekt. Ogród jest czynny od wtorku do niedzieli. W maju od godz. 10.00 do 18.00, ostatnie wejście o godz. 17.00. Czas udostępniania otwarcia obiektu od czerwca do sierpnia  planowany jest od 10.00 do 20.00, ale wydłużenie czasu uzależniono od sytuacji epidemiologicznej. Zmieniły się ceny biletów. Za ulgowy zapłacimy 6 zł, za normalny - 9 zł. Będą też bilety rodzinne, po 22 złote, a dla pasjonatów, którzy będą chcieli częściej odwiedzać to miejsce - bilet sezonowy za 100 zł. 

Podczas zwiedzania należy zakrywać nos i usta, dezynfekować dłonie, zachowywać bezpieczną odległość (szczegółowe informacje na stronie geopark-kielce.pl/ogrodbotaniczny/podstawowe-informacje/).

 

RPO EFRR.jpg

Powrót na początek strony