Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc osobistego asystenta

Załatwienie spraw urzędowych, dojazdy na rehabilitację czy wyjście po zakupy. Dzięki wsparciu osobistego asystenta takie czynności dla osób z niepełnosprawnościami stają się łatwiejsze. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach realizuje program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej". Jego celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w wysokości ponad 30 milionów złotych.

Zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest zapewnienie jej jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, kontaktów z innymi, realizacji swoich pasji, zainteresowań. Pani Genowefa Kachniewska od dwóch lat korzysta z pomocy asystenta.

- Jest to osoba pierwszego kontaktu, bo ja nie mam dzieci w Kielcach, my jesteśmy oboje z mężem i mąż jest jeszcze starszy ode mnie i gdyby się coś działo, to ja czuje się bezpiecznie, bo jak zadzwonię, to jeśli nie w tym momencie dana osoba odbierze, to zadzwoni za parę minut - mówi Genowefa Kachniewska.

Anna Pluta od wielu lat pomaga osobom niepełnosprawnym, dlatego zdecydowała się na pracę w charakterze asystenta. - Jest to bardzo ważny program ponieważ pozwala tym osobom odnaleźć się w społeczeństwie – mówi Anna Pluta asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.

Asystent wspiera swoich podopiecznych w pokonywaniu różnych barier, które na co dzień napotykają osoby z niepełnosprawnościami. Może również im towarzyszyć w wyjściu na spacer, do kina czy na koncert.

- Szukamy sposobów, aby takie osoby aktywizować. To może brzmi banalnie, ale żeby nie zostawały w czterech ścianach tylko szukały możliwości realizowania się i bycia samodzielnym, pomimo wszelkich przeciwności losu – mówi Anna Pluta asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na realizację programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej uzyskał dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w wysokości ponad 30 milionów złotych. Z pomocy mogą skorzystać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Wnioski przyjmowane są na bieżąco w siedzibie MOPR w Kielcach ul. Studzienna 2, pokój 36, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację programu.

- Ci, którzy liczą na pomoc podczas codziennych czynności, mogą sami wskazać swojego asystenta. Nie może nim zostać osoba z najbliższej rodziny, ani osoba wspólnie zamieszkująca. Zwykle są to znajomi tych osób, które i tak pomagają im na co dzień - mówi Karolina Sobura z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Ze wsparcia asystenta w Kielcach będzie mogło skorzystać około 2 600 osób z niepełnosprawnościami.

Powrót na początek strony