Osocze ozdrowieńców pomaga chorym na COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęca do oddawania krwi i osocza. W tym czasie, świąt Bożego Narodzenia, warto pochylić się nad możliwością przekazania tego bezcennego daru potrzebującym takiej pomocy.

Walka z pandemią wciąż trwa. Każdego dnia przybywa niestety osób zarażonych wirusem SARS-CoV2. Póki co, jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia COVID-19 jest podanie choremu osocza ozdrowieńców.

- Wyróżniamy dwa typy ozdrowieńców. Po pierwsze jest nim osoba, która przechorowała świadomie COVID-19 i miała wynik pozytywny badania RT-PCR. Ozdrowieńcem jest też osoba, która nie wiedziała, że chorowała, ale test na przeciwciała SARS-CoV2 dał wynik pozytywny – tłumaczy Wojciech Markiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Osocze może zostać pobrane od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem oraz spełniają podobne warunki, jak przy honorowym oddawaniu krwi. Ponadto musi minąć co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów choroby lub 18 dni od zakończenia izolacji.

- Są dwie możliwości oddania osocza. Można je oddać jako samo osocze, na separatorze komórkowym, albo zrobić to poprzez oddanie krwi pełnej – przekonuje Wojciech Markiewicz.

Na dzień 23 grudnia, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach osocze oddało blisko 520 dawców. Co więcej, niektórzy z nich, ze względu na dużą liczbę przeciwciał, zrobili to kilkukrotnie. Wśród nich jest prezydent Bogdan Wenta.

- Wynik pierwszej próby oddania osocza potwierdził, że mam bardzo wysoki poziom tych antyciał. Skontaktowano się ze mną w tej sprawie i w poniedziałek oddałem osocze po raz drugi. Przypuszczamy, że nie ostatni – mówi włodarz Kielc. - Podczas tych kilku wizyt w centrum zauważyłem wiele osób, które przychodzą tam z dobroci swojego serca, z chęcią dzielenia się tym skarbem, który jest tak bardzo potrzebny w ratowaniu ludzkiego życia. Nie robią tego dlatego, że nazywają się tak czy inaczej. Po prostu tym się dzielą i trzeba im podziękować za tę odwagę i odpowiedzialność – dodaje Bogdan Wenta.

Poza oddawaniem osocza, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa cały czas prowadzi zbiórkę krwi. Obecnie zasoby są na dobrym poziomie, ale przez okres świąteczny mogą ulec szybkiemu wyczerpaniu.

- W tej chwili brakuje nam jedynie grupy B Rh-. Niskie są także zasoby 0 Rh-. Wszystkie inne stany są na w miarę dobrych poziomach, aczkolwiek tutaj trzeba też wziąć to pod uwagę, że podczas dni wolnych, krew z tych magazynów będzie niestety znikać – informuje Wojciech Markiewicz.

Krew można oddawać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 66 oraz w oddziałach terenowych. Godziny otwarcia oraz numery telefonów do rejestracji, dostępne są na stronie internetowej.

Powrót na początek strony